Spanska: Nybörjarkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-36503
VT 2026urval 2 · LU-76503
Söktryck just nu, VT 2027: 195 sökande hittills (50 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 256
- 71 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 199
- 49 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 32
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,79 | 19,11 | −1,68 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 0,95 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 21,16 | 21,16 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 65 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 21,88 | 22,30 |
| HT 2017 | 20,20 | 20,20 |
| HT 2018 | 21,85 | 19,70 |
| HT 2019 | 21,04 | 20,58 |
| VT 2020 | 20,89 | 19,27 |
| HT 2020 | 20,52 | 22,23 |
| VT 2021 | 21,13 | 20,24 |
| HT 2021 | 20,83 | 21,17 |
| VT 2022 | 18,90 | 20,90 |
| HT 2022 | 19,27 | 18,19 |
| VT 2023 | 19,01 | 20,06 |
| HT 2023 | 19,90 | 19,40 |
| VT 2024 | 19,40 | 21,55 |
| HT 2024 | 19,69 | 19,06 |
| VT 2025 | 18,90 | 19,89 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 19,69 | 21,30 |
| HT 2026 | 19,11 | 21,16 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 0,95 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,65 |
| VT 2025 | 0,40 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 375 | 118 |
| HT 2017 | 342 | 83 |
| HT 2018 | 401 | 115 |
| HT 2019 | 286 | 96 |
| VT 2020 | 188 | 51 |
| HT 2020 | 309 | 91 |
| VT 2021 | 205 | 72 |
| HT 2021 | 218 | 65 |
| VT 2022 | 164 | 49 |
| HT 2022 | 179 | 57 |
| VT 2023 | 147 | 55 |
| HT 2023 | 243 | 74 |
| VT 2024 | 181 | 60 |
| HT 2024 | 198 | 65 |
| VT 2025 | 159 | 44 |
| HT 2025 | 218 | 53 |
| VT 2026 | 199 | 49 |
| HT 2026 | 256 | 71 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) · Ortsoberoende · Distans · 50 % | 21,17 | 1,15 | 14,0 | 1 397 |
| Lunds universitet Lund · 50 % · Du tittar på den här | 19,11 | 0,95 | 3,9 | 256 |
Om kursen
Vill du börja lära dig spanska från grunden? På nybörjarkursen lär du dig tala, läsa, skriva och förstå spanska i vardagliga situationer - samtidigt som du får en inblick i den spanskspråkiga världens kultur och samhälle. Nybörjarkursen i spanska ger dig grunderna i det spanska språket och en första introduktion till den rika och mångfacetterade spanskspråkiga kulturen.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Spanska vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-36503
LU-36503 · nationell antagning
256 sökande, 71 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,79 | 21 | 19,11 | 20 | 45 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,16 | 2 | 21,16 | 2 | 7 |
| HGEUH Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGHIS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 23 | 0,95 | 22 | 11 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 22 | 165 | 20 | 32 |
| SGKRI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod LU-76503
LU-76503 · nationell antagning
199 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,31 | 21 | 19,69 | 18 | 25 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,3 | 2 | 21,3 | 2 | 6 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 23 | 0,90 | 20 | 5 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 22 | 165 | 19 | 24 |
| SGPOL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGSCO Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Spanska: Nybörjarkurs
Vad krävdes för att komma in på Spanska: Nybörjarkurs vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,11, HP 0,95 och BII 21,16. VT 2026: BI 19,69, HP 0,90 och BII 21,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Spanska: Nybörjarkurs vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 256 personer, varav 71 i första hand. 65 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 195 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Spanska: Nybörjarkurs mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(162)
- Män37 %(94)
- 24 år eller yngre58 %149
- 25–34 år24 %61
- 35 år eller äldre18 %46
Anmälningskod LU-36503. Källa: UHR.