Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-14022

BIGymnasiebetyg 21,17 av max 22,5 +0,02 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,15 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,16 av max 22,5 −0,81 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · UMU-14411

BIGymnasiebetyg 21,08 av max 22,5 +0,56 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 21,97 av max 22,5 +1,25 mot VT 2025

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 397
390 i första hand
Antagna
100
urval 2
Reserver
752
Sökande per plats
14
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
1 072
280 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
647
Sökande per plats
11,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,621,17−0,43
Högskoleprov (HP)1,251,15−0,10
Betyg (BII)2221,16−0,84
Antagna totalt100100Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Samma kurs på andra lärosäten

Jämför alla 2
Spanska: Nybörjarkurs, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Umeå universitet Ortsoberoende · Distans · 50 % · Du tittar på den här 21,171,1514,01 397
Lunds universitet Lund · 50 % 19,110,953,9256

Om kursen

Kursen är en ren nybörjarkurs i spanska. Du studerar grundläggande grammatik och vokabulär, läser texter med fokus på fraseologi samt tränar muntlig och skriftlig kommunikation.

Omfattning
15 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Fler kurser i Spanska vid Umeå universitet

Alla kurser i Spanska vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-14022

UMU-14022 · nationell antagning

1 397 sökande, 390 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 21
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,6 28 21,17 28 619
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22 5 21,16 5 183
HP Högskoleprovet 1,25 34 1,15 34 119
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 32 165 32 667
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
VT 2026: anmälningskod UMU-14411

UMU-14411 · nationell antagning

1 072 sökande, 280 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 14
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,72 25 21,08 24 423
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,06 4 21,97 5 149
HP Högskoleprovet 1,35 30 1,10 30 65
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 30 165 30 436
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 142

Vanliga frågor om Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2)

Vad krävdes för att komma in på Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,17, HP 1,15 och BII 21,16. VT 2026: BI 21,08, HP 1,10 och BII 21,97. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 1 397 personer, varav 390 i första hand. 100 antogs, alltså 14 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,17 HT 2026 mot 21,15 HT 2025. Sökande: 1 397 mot 1 102.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) mer?

Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(997)
  • Män29 %(400)
  • 24 år eller yngre14 %193
  • 25–34 år34 %478
  • 35 år eller äldre52 %726

Anmälningskod UMU-14022. Källa: UHR.