Antagningspoäng Spanska: Nybörjarkurs 2026
Alla lärosäten som ger Spanska: Nybörjarkurs sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Spanska: Nybörjarkurs HT 2026?
- Sökande
- 1 653
- −10,6 % mot HT 2025
- Antagna
- 165
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 10
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid | 21,17 | 21,16 | 1,15 | 1 397 | 14,0 | +0,02 |
| Lunds universitet Lund · halvfart · kvällstid | 19,11 | 21,16 | 0,95 | 256 | 3,9 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Spanska, Nybörjarkurs (steg 1-2) · Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid | 21,08 | 21,97 | 1,10 | 1 072 | 11,9 | +0,56 |
| Lunds universitet Lund · halvfart · kvällstid | 19,69 | 21,30 | 0,90 | 199 | 3,3 | +0,79 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 19,11 | 20,14 | 21,17 | 19,69 | 20,38 | 21,08 |
| 2025 | 17,31 | 19,23 | 21,15 | 18,90 | 19,71 | 20,52 |
| 2024 | 19,49 | 19,69 | 20,68 | 19,40 | 20,05 | 20,70 |
| 2023 | 19,90 | 19,90 | 19,90 | 19,01 | 19,95 | 20,89 |
| 2022 | 19,27 | 19,27 | 19,27 | 18,90 | 19,90 | 20,89 |
| 2021 | 20,83 | 20,83 | 20,83 | 21,13 | 21,22 | 21,30 |
| 2020 | 20,52 | 20,52 | 20,52 | 20,89 | 21,30 | 21,70 |
| 2019 | 21,04 | 21,04 | 21,04 | 21,40 | 21,40 | 21,40 |
| 2018 | 21,85 | 21,85 | 21,85 | 21,80 | 21,80 | 21,80 |
| 2017 | 20,20 | 20,20 | 20,20 | – | – | – |
| 2016 | 14,04 | 17,96 | 21,88 | – | – | – |
| 2015 | 16,30 | 16,30 | 16,30 | 11,20 | 11,20 | 11,20 |
| 2014 | 18,63 | 18,63 | 18,63 | 15,90 | 15,90 | 15,90 |
| 2013 | 16,58 | 16,58 | 16,58 | 16,97 | 16,97 | 16,97 |
| 2012 | 17,39 | 17,39 | 17,39 | 16,38 | 16,38 | 16,38 |
| 2011 | 16,28 | 16,28 | 16,28 | 18,25 | 18,25 | 18,25 |
| 2010 | 18,13 | 18,13 | 18,13 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,95 | 1,05 | 1,15 | 0,90 | 1,00 | 1,10 |
| 2025 | 0,95 | 0,95 | 0,95 | 0,40 | 0,70 | 1,00 |
| 2024 | 0,65 | 0,88 | 1,10 | 0,70 | 0,88 | 1,05 |
| 2023 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,55 | 0,80 | 1,05 |
| 2022 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,55 | 0,88 | 1,20 |
| 2021 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,95 | 1,13 | 1,30 |
| 2020 | 0,95 | 0,95 | 0,95 | 1,05 | 1,13 | 1,20 |
| 2019 | 0,95 | 0,95 | 0,95 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2018 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2017 | 0,85 | 0,85 | 0,85 | – | – | – |
| 2016 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2013 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2012 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2011 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2010 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2009 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2008 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Spanska: Nybörjarkurs?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Umeå universitet (Ortsoberoende): 21,17 i urvalsgruppen BI och 1,15 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Spanska: Nybörjarkurs?
HT 2026 var gränsen lägst vid Lunds universitet (Lund): 19,11 i BI och 0,95 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Spanska: Nybörjarkurs?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,95–1,15 beroende på lärosäte, med medianen 1,05. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Spanska: Nybörjarkurs HT 2026?
1 653 sökte kursen vid 2 lärosäten och 165 antogs, alltså ungefär 10 sökande per plats. 461 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Spanska: Nybörjarkurs ökat?
Medianen för BI steg med 0,91 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −10,6 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.