Totalförsvaret: uppdrag, organisation och styrning
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · ORU-V1057
Söktryck just nu, VT 2027: 752 sökande hittills (156 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 593
- 139 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 462
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,25 | 20,36 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,00 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,39 | 20,08 | −0,31 |
| Antagna totalt | 100 | 90 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om kursen
Kursen ger en introduktion till det svenska totalförsvarets uppdrag, organisation och ledning. Kursen fokuserar på frågor om styrning och ledning inom totalförsvarets olika delar och nivåer. Även frågor om NATO behandlas utifrån dessa perspektiv samt hur det svenska totalförsvaret har utvecklats.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Statsvetenskap vid Örebro universitet
- EU som politiskt projektBI18,75HP0,65Sökande/plats3,9
- Statskunskap, grundkursBI–HP–Sökande/plats12,5
- Freds- och konfliktkunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Statskunskap, kandidatkursBI–HP–Sökande/plats1,6
- Offentlig förvaltningBI–HP–Sökande/plats1,1
- Statskunskap, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,3
- FörvaltningsfördjupningBI–HP–Sökande/plats1,1
- Samhällsplanering i statsvetenskapligt perspektivBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod ORU-V1057
ORU-V1057 · nationell antagning
593 sökande, 139 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 32 | 165 | 28 | 234 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,25 | 28 | 20,36 | 25 | 219 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,39 | 4 | 20,08 | 4 | 60 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 33 | 1,00 | 30 | 48 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 207 |
Vanliga frågor om Totalförsvaret: uppdrag, organisation och styrning
Vad krävdes för att komma in på Totalförsvaret: uppdrag, organisation och styrning vid Örebro universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,36, HP 1,00 och BII 20,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Totalförsvaret: uppdrag, organisation och styrning vid Örebro universitet?
VT 2026 sökte 593 personer, varav 139 i första hand. 90 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 752 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor57 %(340)
- Män43 %(253)
- 24 år eller yngre12 %71
- 25–34 år29 %174
- 35 år eller äldre59 %348
Anmälningskod ORU-V1057. Källa: UHR.