Antagningspoäng Sociologi I 2026
Alla lärosäten som ger Sociologi I sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Sociologi I HT 2026?
- Sökande
- 3 226
- +40,9 % mot HT 2025
- Antagna
- 407
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 5
- 5 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans | 18,65 | 18,58 | 0,80 | 964 | 21,4 | +1,38 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,50 | 17,71 | 0,70 | 1 207 | 9,3 | +1,62 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,40 | 16,39 | 0,40 | 420 | 4,8 | – |
| Högskolan Kristianstad Flexibel · Distans · halvfart · blandad tid | 15,77 | 16,10 | 0,35 | 490 | 4,1 | – |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | 13,86 | Alla antogs | 145 | 5,8 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 15,92 | 16,56 | 0,45 | 958 | 7,4 | +1,33 |
| Karlstads universitet Karlstad | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 95 | 4,5 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 15,77 | 16,95 | 18,65 | 15,92 | 15,92 | 15,92 |
| 2025 | 13,40 | 15,88 | 17,27 | 14,59 | 14,59 | 14,59 |
| 2024 | 14,10 | 14,63 | 15,16 | – | – | – |
| 2023 | 11,72 | 13,21 | 16,83 | – | – | – |
| 2022 | 14,81 | 16,83 | 18,85 | 20,00 | 20,00 | 20,00 |
| 2021 | 14,32 | 16,42 | 18,80 | 17,50 | 17,50 | 17,50 |
| 2020 | 14,15 | 16,56 | 18,33 | 15,16 | 15,16 | 15,16 |
| 2019 | 15,13 | 16,60 | 16,75 | 13,60 | 13,60 | 13,60 |
| 2018 | 12,97 | 16,30 | 16,60 | 14,65 | 14,65 | 14,65 |
| 2017 | 15,60 | 15,80 | 16,00 | 16,50 | 16,50 | 16,50 |
| 2016 | 16,42 | 16,91 | 17,40 | 16,00 | 16,00 | 16,00 |
| 2015 | 16,58 | 16,80 | 17,02 | 16,70 | 16,70 | 16,70 |
| 2014 | 16,59 | 17,20 | 17,80 | 12,90 | 12,90 | 12,90 |
| 2013 | 15,60 | 16,29 | 16,99 | – | – | – |
| 2012 | 13,28 | 13,28 | 13,28 | – | – | – |
| 2011 | 13,09 | 13,09 | 13,09 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,35 | 0,55 | 0,80 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2025 | 0,35 | 0,43 | 0,50 | – | – | – |
| 2024 | 0,20 | 0,20 | 0,20 | – | – | – |
| 2023 | 0,20 | 0,25 | 0,30 | – | – | – |
| 2022 | 0,45 | 0,53 | 0,60 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2021 | 0,50 | 0,65 | 0,70 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2020 | 0,50 | 0,68 | 0,85 | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2019 | 0,60 | 0,63 | 0,65 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2018 | 0,65 | 0,65 | 0,65 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2017 | 0,50 | 0,57 | 0,65 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2016 | 0,60 | 0,70 | 0,80 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2015 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2014 | 0,60 | 0,65 | 0,70 | – | – | – |
| 2013 | 0,30 | 0,45 | 0,60 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Sociologi I?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan Dalarna (Ortsoberoende): 18,65 i urvalsgruppen BI och 0,80 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Sociologi I?
Vid Linnéuniversitetet (Växjö) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Sociologi I?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,35–0,80 beroende på lärosäte, med medianen 0,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Sociologi I HT 2026?
3 226 sökte kursen vid 5 lärosäten och 407 antogs, alltså ungefär 7,9 sökande per plats. 341 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Sociologi I ökat?
Medianen för BI steg med 1,07 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +40,9 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.