Sociologi I
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15858
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 145
- 12 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 10
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,22 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,35 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,9 | 13,86 | −3,04 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2018 | 12,97 | Alla antogs |
| HT 2019 | 15,13 | 13,77 |
| HT 2020 | 14,15 | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,32 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 13,81 | 15,10 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | 13,86 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 93 | 13 |
| HT 2011 | 109 | 21 |
| HT 2012 | 88 | 12 |
| HT 2013 | 112 | 10 |
| HT 2014 | 113 | 12 |
| HT 2015 | 105 | 4 |
| HT 2016 | 145 | 12 |
| HT 2017 | 119 | 10 |
| HT 2018 | 121 | 16 |
| HT 2019 | 120 | 19 |
| HT 2020 | 153 | 27 |
| HT 2021 | 154 | 14 |
| HT 2022 | 109 | 10 |
| HT 2023 | 96 | 12 |
| HT 2024 | 108 | 15 |
| HT 2025 | 119 | 7 |
| HT 2026 | 145 | 12 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans | 18,65 | 0,80 | 21,4 | 964 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,50 | 0,70 | 9,3 | 1 207 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,40 | 0,40 | 4,8 | 420 |
| Högskolan Kristianstad Flexibel · Distans · 50 % | 15,77 | 0,35 | 4,1 | 490 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,8 | 145 |
| Karlstads universitet Karlstad · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 4,5 | 95 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Sociologi vid Linnéuniversitetet
- Organisationsteori, ledarskap och motivationBI20,63HP0,75Sökande/plats9,2
- Socialpsykologi och förändringsarbete i arbetslivetBI17,99HP0,20Sökande/plats4,1
- Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektivBI16,66HPAlla antogsSökande/plats2,7
- Sociologi med arbetslivsinriktningBI16,89HP0,30Sökande/plats5,9
- Samhälle, kultur och hälsaBI17,84HP0,50Sökande/plats4,1
- Sociologi med arbetslivsinriktning III - fördjupningskursBI–HP–Sökande/plats2,2
- Tematisk sociologi: Arbetslivets sociologi: Utbildning, profession och arbetsdelningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Tematisk sociologi: Digitaliseringens sociologiBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15858 · nationell antagning
145 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,22 | 12 | Alla antogs | 11 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,9 | 1 | 13,86 | 2 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,35 | 12 | Alla antogs | 12 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
LNU-P4594 · nationell antagning
13 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Sociologi I
Vad krävdes för att komma in på Sociologi I vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 13,86. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sociologi I vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 145 personer, varav 12 i första hand. 25 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sociologi I mer?
Samma kurs finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(105)
- Män28 %(40)
- 24 år eller yngre68 %99
- 25–34 år18 %26
- 35 år eller äldre14 %20
Anmälningskod LNU-15858. Källa: UHR.