Organisationsteori, ledarskap och motivation
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14530
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 828
- 117 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 515
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,21 | 20,63 | −0,58 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,75 | −0,40 |
| Betyg (BII) | 20,98 | 20,21 | −0,77 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 20,52 | 20,24 |
| VT 2018 | 20,27 | 20,24 |
| VT 2019 | 19,40 | 19,26 |
| VT 2021 | 19,71 | 19,98 |
| VT 2022 | 18,30 | 18,38 |
| VT 2026 | 20,63 | 20,21 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 0,85 |
| VT 2018 | 0,85 |
| VT 2019 | 0,60 |
| VT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,35 |
| VT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 1 819 | 241 |
| VT 2018 | 1 796 | 201 |
| VT 2019 | 1 012 | 145 |
| VT 2021 | 1 192 | 122 |
| VT 2022 | 549 | 71 |
| VT 2026 | 828 | 117 |
Om kursen
Kursen ger en introduktion till organisationsteorins centrala teman och aspekter. Förutom områden som mål, strategi, effektivitet, organisationsstruktur, -kultur, makt, konflikt, kommunikation, beslutsprocesser, organisatoriskt lärande, förändring i organisationer etc, fokuseras ledarskap i ett större socialt och kulturellt sammanhang, samt motivationsteorier.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Sociologi vid Linnéuniversitetet
- Socialpsykologi och förändringsarbete i arbetslivetBI17,99HP0,20Sökande/plats4,1
- Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektivBI16,66HPAlla antogsSökande/plats2,7
- Sociologi med arbetslivsinriktningBI16,89HP0,30Sökande/plats5,9
- Sociologi IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Samhälle, kultur och hälsaBI17,84HP0,50Sökande/plats4,1
- Sociologi med arbetslivsinriktning III - fördjupningskursBI–HP–Sökande/plats2,2
- Tematisk sociologi: Arbetslivets sociologi: Utbildning, profession och arbetsdelningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Tematisk sociologi: Digitaliseringens sociologiBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14530
LNU-14530 · nationell antagning
828 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 30 | 165 | 30 | 301 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,21 | 24 | 20,63 | 24 | 303 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,98 | 5 | 20,21 | 5 | 106 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 30 | 0,75 | 30 | 29 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 154 |
Vanliga frågor om Organisationsteori, ledarskap och motivation
Vad krävdes för att komma in på Organisationsteori, ledarskap och motivation vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,63, HP 0,75 och BII 20,21. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Organisationsteori, ledarskap och motivation vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 828 personer, varav 117 i första hand. 90 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor80 %(660)
- Män20 %(168)
- 24 år eller yngre9 %72
- 25–34 år22 %183
- 35 år eller äldre69 %573
Anmälningskod LNU-14530. Källa: UHR.