Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektiv
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14435
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 324
- 29 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 130
- Sökande per plats
- 2,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,43 | 16,66 | −2,77 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 19,02 | 17,51 | −1,51 |
| Antagna totalt | 120 | 120 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 18,85 | 19,35 |
| VT 2018 | 18,67 | 18,57 |
| VT 2019 | 15,04 | 16,51 |
| VT 2020 | 17,23 | 18,38 |
| VT 2022 | 15,90 | 17,02 |
| VT 2023 | 18,14 | 18,63 |
| VT 2024 | 15,40 | 17,17 |
| VT 2025 | 14,85 | 15,94 |
| VT 2026 | 16,66 | 17,51 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 0,55 |
| VT 2018 | 0,40 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 842 | 59 |
| VT 2018 | 737 | 60 |
| VT 2019 | 338 | 38 |
| VT 2020 | 479 | 47 |
| VT 2022 | 454 | 49 |
| VT 2023 | 434 | 52 |
| VT 2024 | 412 | 43 |
| VT 2025 | 409 | 64 |
| VT 2026 | 324 | 29 |
Fler kurser i Sociologi vid Linnéuniversitetet
- Organisationsteori, ledarskap och motivationBI20,63HP0,75Sökande/plats9,2
- Socialpsykologi och förändringsarbete i arbetslivetBI17,99HP0,20Sökande/plats4,1
- Sociologi med arbetslivsinriktningBI16,89HP0,30Sökande/plats5,9
- Sociologi IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Samhälle, kultur och hälsaBI17,84HP0,50Sökande/plats4,1
- Sociologi med arbetslivsinriktning III - fördjupningskursBI–HP–Sökande/plats2,2
- Tematisk sociologi: Arbetslivets sociologi: Utbildning, profession och arbetsdelningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Tematisk sociologi: Digitaliseringens sociologiBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14435
LNU-14435 · nationell antagning
324 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 40 | 165 | 46 | 52 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,43 | 33 | 16,66 | 39 | 46 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,02 | 7 | 17,51 | 8 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 39 | Alla antogs | 26 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 70 |
Vanliga frågor om Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektiv
Vad krävdes för att komma in på Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektiv vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,66, alla behöriga antogs i HP och BII 17,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektiv vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 324 personer, varav 29 i första hand. 120 antogs, alltså 2,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Arbetsmiljö- och hälsoarbete - i ett tillämpat perspektiv vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,66 VT 2026 mot 14,85 VT 2025. Sökande: 324 mot 409.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor90 %(291)
- Män10 %(33)
- 24 år eller yngre9 %28
- 25–34 år29 %95
- 35 år eller äldre62 %201
Anmälningskod LNU-14435. Källa: UHR.