Sociologi I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-38027
VT 2026urval 2 · SU-38042
Söktryck just nu, VT 2027: 1 009 sökande hittills (120 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 207
- 120 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 205
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 958
- 98 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 113
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,61 | 17,5 | −1,11 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,70 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18,22 | 17,71 | −0,51 |
| Antagna totalt | 135 | 130 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2011 | – | – |
| HT 2011 | – | – |
| VT 2012 | – | – |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,60 | 15,70 |
| VT 2014 | 12,90 | 12,80 |
| HT 2014 | 17,80 | 16,67 |
| VT 2015 | 16,70 | 16,20 |
| HT 2015 | 16,58 | 16,96 |
| VT 2016 | 16,00 | 16,10 |
| HT 2016 | 17,40 | 16,50 |
| VT 2017 | 16,50 | 16,12 |
| HT 2017 | 16,00 | 16,15 |
| VT 2018 | 14,65 | 15,03 |
| HT 2018 | 16,30 | 15,66 |
| VT 2019 | 13,60 | 15,72 |
| HT 2019 | 16,60 | 15,57 |
| VT 2020 | 15,16 | 15,20 |
| HT 2020 | 18,33 | 17,80 |
| VT 2021 | 17,50 | 16,30 |
| HT 2021 | 16,94 | 17,02 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 13,21 | 14,54 |
| VT 2024 | Alla antogs | 15,21 |
| HT 2024 | 15,16 | 13,93 |
| VT 2025 | 14,59 | 15,80 |
| HT 2025 | 15,88 | 15,35 |
| VT 2026 | 15,92 | 16,56 |
| HT 2026 | 17,50 | 17,71 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | – |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | – |
| HT 2011 | – |
| VT 2012 | – |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,30 |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,70 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,80 |
| VT 2017 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,45 |
| HT 2018 | 0,65 |
| VT 2019 | 0,30 |
| HT 2019 | 0,60 |
| VT 2020 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,20 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,20 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 864 | 113 |
| VT 2009 | 634 | 88 |
| HT 2009 | 1 018 | 121 |
| VT 2010 | 839 | 98 |
| HT 2010 | 986 | 96 |
| VT 2011 | 742 | 84 |
| HT 2011 | 975 | 95 |
| VT 2012 | 715 | 85 |
| HT 2012 | 984 | 95 |
| VT 2013 | 796 | 89 |
| HT 2013 | 1 064 | 119 |
| VT 2014 | 918 | 87 |
| HT 2014 | 1 263 | 122 |
| VT 2015 | 1 044 | 95 |
| HT 2015 | 1 349 | 126 |
| VT 2016 | 1 071 | 97 |
| HT 2016 | 1 196 | 112 |
| VT 2017 | 1 095 | 106 |
| HT 2017 | 1 259 | 120 |
| VT 2018 | 1 048 | 103 |
| HT 2018 | 1 219 | 152 |
| VT 2019 | 883 | 96 |
| HT 2019 | 1 117 | 126 |
| VT 2020 | 942 | 76 |
| HT 2020 | 1 469 | 148 |
| VT 2021 | 1 225 | 115 |
| HT 2021 | 1 078 | 101 |
| VT 2022 | 760 | 64 |
| HT 2022 | 933 | 97 |
| VT 2023 | 709 | 86 |
| HT 2023 | 818 | 95 |
| VT 2024 | 720 | 92 |
| HT 2024 | 863 | 97 |
| VT 2025 | 749 | 95 |
| HT 2025 | 964 | 97 |
| VT 2026 | 958 | 98 |
| HT 2026 | 1 207 | 120 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans | 18,65 | 0,80 | 21,4 | 964 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,50 | 0,70 | 9,3 | 1 207 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,40 | 0,40 | 4,8 | 420 |
| Högskolan Kristianstad Flexibel · Distans · 50 % | 15,77 | 0,35 | 4,1 | 490 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 5,8 | 145 |
| Karlstads universitet Karlstad · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 4,5 | 95 |
Fler kurser i Sociologi vid Stockholms universitet
- Sociologi IIIBI–HP–Sökande/plats5,6
- Sociologi IIBI–HP–Sökande/plats5,5
- Sociologiska perspektiv på organisation och ledarskapBI–HP–Sökande/plats–
- KultursociologiBI–HP–Sökande/plats–
- PersonalekonomiBI–HP–Sökande/plats–
- Modeller av social förändring och social stabilitetBI–HP–Sökande/plats3,1
- Genus och könsstrukturer: Stabilitet och förändring i institutioner, politik och praktikerBI–HP–Sökande/plats2,9
- Social stratifieringBI–HP–Sökande/plats3,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-38027
SU-38027 · nationell antagning
1 207 sökande, 120 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 165 | 26 | 120 | 25 | 88 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 2 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,61 | 54 | 17,5 | 50 | 178 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,22 | 7 | 17,71 | 7 | 47 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 43 | 0,70 | 42 | 91 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-38042
SU-38042 · nationell antagning
958 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 135 | 28 | 84 | 25 | 51 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,5 | 55 | 15,92 | 49 | 93 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,79 | 8 | 16,56 | 8 | 35 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 46 | 0,45 | 41 | 35 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Sociologi I
Vad krävdes för att komma in på Sociologi I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 0,70 och BII 17,71. VT 2026: BI 15,92, HP 0,45 och BII 16,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sociologi I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 207 personer, varav 120 i första hand. 130 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 009 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sociologi I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 15,88 HT 2025. Sökande: 1 207 mot 964.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sociologi I mer?
Samma kurs finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(952)
- Män21 %(255)
- 24 år eller yngre71 %857
- 25–34 år21 %257
- 35 år eller äldre8 %93
Anmälningskod SU-38027. Källa: UHR.