Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17180

BIGymnasiebetyg 18,25 av max 22,5 +0,64 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 +0,40 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,18 av max 22,5 +3,21 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
100
19 i första hand
Antagna
7
urval 2
Reserver
13
Sökande per plats
14,3
Bara 7 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,2518,25Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,251,25Oförändrad
Betyg (BII)20,1820,18Oförändrad
Antagna totalt87−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 9 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Matematik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,25 → 18,25 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202517,61 → 17,61 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202415,60 → alla behöriga antogs0,85 → alla behöriga antogs
HT 202316,54 → 16,42 (−0,12)0,75 → 0,20 (−0,55)
HT 202217,60 → 16,42 (−1,18)1,15 → 1,35 (+0,20)
HT 202017,20 → 15,11 (−2,09)0,65 → alla behöriga antogs
HT 201912,85 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 201413,17 → 13,17 (±0)–
HT 201217,60 → 14,87 (−2,73)0,80 → 0,80 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17180

SU-17180 · nationell antagning

100 sökande, 19 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,25 4 18,25 3 10
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,18 1 20,18 1 3
HP Högskoleprovet 1,25 3 1,25 3 12

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Matematik

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Matematik vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,25, HP 1,25 och BII 20,18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Matematik vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 100 personer, varav 19 i första hand. 7 antogs, alltså 14,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Matematik vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,25 HT 2026 mot 17,61 HT 2025. Sökande: 100 mot 76.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor43 %(43)
  • Män57 %(57)
  • 24 år eller yngre79 %79
  • 25–34 år17 %17
  • 35 år eller äldre4 %4
  • Antagna kvinnor43 %(3)
  • Antagna män57 %(4)

Anmälningskod SU-17180. Källa: UHR.