Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Historia, 240 - 270 hp
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66812
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 143
- 13 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 36 | 20 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer och legat kvar i 2 (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 14,59 → 14,34 (−0,25) | – |
| HT 2021 | 14,41 → 13,80 (−0,61) | – |
| HT 2020 | 14,78 → 14,78 (±0) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2019 | 14,15 → 14,15 (±0) | 0,35 → 0,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 14,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,15 | 14,34 |
| HT 2020 | 14,78 | 14,08 |
| HT 2021 | 13,80 | 14,51 |
| HT 2022 | 14,34 | 13,90 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,35 |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 167 | 15 |
| HT 2019 | 223 | 27 |
| HT 2020 | 254 | 29 |
| HT 2021 | 241 | 28 |
| HT 2022 | 237 | 28 |
| HT 2023 | 189 | 27 |
| HT 2024 | 169 | 23 |
| HT 2025 | 138 | 15 |
| HT 2026 | 143 | 13 |
Om programmet
Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne IdrottBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,3
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,1
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SvenskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne ReligionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,8
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Bild, 240 - 270 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,4
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hpBI10,99HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66812
MAU-66812 · nationell antagning
143 sökande, 13 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 18 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 5 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Historia, 240 - 270 hp
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Historia, 240 - 270 hp vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Historia, 240 - 270 hp vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 143 personer, varav 13 i första hand. 20 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(83)
- Män42 %(60)
- 24 år eller yngre81 %116
- 25–34 år11 %16
- 35 år eller äldre8 %11
- Antagna kvinnor40 %(8)
- Antagna män60 %(12)
Anmälningskod MAU-66812. Källa: UHR.