Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-66803

BIGymnasiebetyg 10,99 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
192
25 i första hand
Antagna
37
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
5,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)12,7210,99−1,73
Högskoleprov (HP)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Betyg (BII)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Antagna totalt5037−13

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (median −0,11). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 8 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hp
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202612,72 → 10,99 (−1,73)–
HT 202414,36 → 13,60 (−0,76)0,30 → alla behöriga antogs
HT 202314,18 → 14,18 (±0)–
HT 202214,90 → 14,67 (−0,23)–
HT 202115,16 → 14,85 (−0,31)0,40 → 0,40 (±0)
HT 202014,85 → 14,85 (±0)0,30 → alla behöriga antogs
HT 201914,31 → 14,31 (±0)0,45 → 0,45 (±0)
HT 201814,19 → 14,19 (±0)0,45 → 0,35 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.

Omfattning
270 högskolepoäng, ca 4,5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundskollärare 42 100 kr33–50 tkr Storaminskar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-66803

MAU-66803 · nationell antagning

192 sökande, 25 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 12,72 29 10,99 22 1
BII Gymnasiebetyg med komplettering Alla antogs 4 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet Alla antogs 16 Alla antogs 11 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 10

Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hp

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hp vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 10,99, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hp vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 192 personer, varav 25 i första hand. 37 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor68 %(130)
  • Män32 %(62)
  • 24 år eller yngre72 %139
  • 25–34 år22 %42
  • 35 år eller äldre6 %11
  • Antagna kvinnor78 %(29)
  • Antagna män22 %(8)

Anmälningskod MAU-66803. Källa: UHR.