Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66805
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 304
- 50 i första hand
- Antagna
- 37
- urval 2
- Reserver
- 38
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,61 | 15,78 | −0,83 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,40 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,85 | 19,83 | +2,98 |
| Antagna totalt | 44 | 37 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 9 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 9 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 9 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 9 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,61 → 15,78 (−0,83) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,41 → 15,48 (−0,93) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,06 → 17,06 (±0) | 0,50 → 0,55 (+0,05) |
| HT 2023 | 16,61 → 16,56 (−0,05) | 0,60 → 0,70 (+0,10) |
| HT 2022 | 17,19 → 16,88 (−0,31) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,52 → 17,52 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2020 | 15,90 → 15,71 (−0,19) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,44 → 16,44 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2018 | 16,41 → 16,41 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 16,41 | 16,52 |
| HT 2019 | 16,44 | 16,69 |
| HT 2020 | 15,71 | 15,96 |
| HT 2021 | 17,52 | 17,50 |
| HT 2022 | 16,88 | 17,27 |
| HT 2023 | 16,56 | 15,78 |
| HT 2024 | 17,06 | 16,75 |
| HT 2025 | 15,48 | 14,38 |
| HT 2026 | 15,78 | 19,83 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 339 | 45 |
| HT 2019 | 288 | 46 |
| HT 2020 | 284 | 41 |
| HT 2021 | 347 | 60 |
| HT 2022 | 293 | 49 |
| HT 2023 | 248 | 62 |
| HT 2024 | 268 | 42 |
| HT 2025 | 205 | 26 |
| HT 2026 | 304 | 50 |
Om programmet
Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SvenskaBI13,31HP0,35Sökande/plats5,6
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Engelska, 240 - 270 hpBI10,99HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SamhällskunskapBI13,79HP0,10Sökande/plats5,6
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne HistoriaBI14,84HP0,35Sökande/plats7,4
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne ReligionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne IdrottBI14,52HP0,45Sökande/plats6,8
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66805
MAU-66805 · nationell antagning
304 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,61 | 25 | 15,78 | 21 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,85 | 3 | 19,83 | 2 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 15 | 0,40 | 13 | 7 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Engelska vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,78, HP 0,40 och BII 19,83. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Engelska vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 304 personer, varav 50 i första hand. 37 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Engelska vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,78 HT 2026 mot 15,48 HT 2025. Sökande: 304 mot 205.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(182)
- Män40 %(122)
- 24 år eller yngre77 %235
- 25–34 år19 %57
- 35 år eller äldre4 %12
- Antagna kvinnor59 %(22)
- Antagna män41 %(15)
Anmälningskod MAU-66805. Källa: UHR.