Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Religion
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66809
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 186
- 18 i första hand
- Antagna
- 29
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 13,15 | 13,15 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 29 | −11 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 7 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 6 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 12,34 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 13,64 → 13,69 (+0,05) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2022 | 16,19 → 15,75 (−0,44) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2021 | 16,82 → 16,55 (−0,27) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2020 | 15,46 → 15,46 (±0) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2019 | 15,10 → 15,10 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2018 | 15,20 → 15,00 (−0,20) | 0,60 → 0,65 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 12,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 15,00 | 13,10 |
| HT 2019 | 15,10 | 16,24 |
| HT 2020 | 15,46 | 15,64 |
| HT 2021 | 16,55 | 14,94 |
| HT 2022 | 15,75 | 14,64 |
| HT 2023 | 13,69 | 14,13 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | 13,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,30 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 233 | 23 |
| HT 2019 | 179 | 23 |
| HT 2020 | 195 | 18 |
| HT 2021 | 210 | 20 |
| HT 2022 | 211 | 18 |
| HT 2023 | 158 | 14 |
| HT 2024 | 186 | 19 |
| HT 2025 | 121 | 16 |
| HT 2026 | 186 | 18 |
Om programmet
Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SamhällskunskapBI13,79HP0,10Sökande/plats5,6
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne HistoriaBI14,84HP0,35Sökande/plats7,4
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne IdrottBI14,52HP0,45Sökande/plats6,8
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SvenskaBI13,31HP0,35Sökande/plats5,6
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne EngelskaBI15,78HP0,40Sökande/plats8,2
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne ReligionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66809
MAU-66809 · nationell antagning
186 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 22 | Alla antogs | 17 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,15 | 5 | 13,15 | 3 | 1 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Religion
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Religion vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 13,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Religion vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 186 personer, varav 18 i första hand. 29 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(128)
- Män31 %(58)
- 24 år eller yngre84 %156
- 25–34 år12 %23
- 35 år eller äldre4 %7
- Antagna kvinnor66 %(19)
- Antagna män34 %(10)
Anmälningskod MAU-66809. Källa: UHR.