Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-66807

BIGymnasiebetyg 14,52 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,59 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
223
42 i första hand
Antagna
33
urval 2
Reserver
22
Sökande per plats
6,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,7314,52−1,21
Högskoleprov (HP)0,450,45Oförändrad
Betyg (BII)15,2114,59−0,62
Antagna totalt4533−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 6 terminer och legat kvar i 4 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 6 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Idrott
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,73 → 14,52 (−1,21)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202513,79 → alla behöriga antogs0,20 → alla behöriga antogs
HT 2022–0,25 → alla behöriga antogs
HT 202114,65 → 14,76 (+0,11)0,35 → 0,35 (±0)
HT 202015,30 → 11,60 (−3,70)0,25 → 0,25 (±0)
HT 201915,17 → 15,17 (±0)0,35 → 0,35 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.

Omfattning
270 högskolepoäng, ca 4,5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-66807

MAU-66807 · nationell antagning

223 sökande, 42 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,73 27 14,52 20 15
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,21 3 14,59 2 2
HP Högskoleprovet 0,45 15 0,45 11 8
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5

Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Idrott

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Idrott vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,52, HP 0,45 och BII 14,59. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Idrott vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 223 personer, varav 42 i första hand. 33 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor31 %(69)
  • Män69 %(154)
  • 24 år eller yngre86 %192
  • 25–34 år12 %26
  • 35 år eller äldre2 %5
  • Antagna kvinnor30 %(10)
  • Antagna män70 %(23)

Anmälningskod MAU-66807. Källa: UHR.