Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-66806

BIGymnasiebetyg 14,84 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2
BIIKompletterade betyg 15,24 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
260
44 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
23
Sökande per plats
7,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,1614,84−0,32
Högskoleprov (HP)0,500,35−0,15
Betyg (BII)15,2415,24Oförändrad
Antagna totalt4535−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 9 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 9 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 9 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 9 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,16 → 14,84 (−0,32)0,50 → 0,35 (−0,15)
HT 202515,53 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 202414,00 → 14,27 (+0,27)0,20 → 0,20 (±0)
HT 202315,19 → 15,19 (±0)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202217,67 → 17,67 (±0)0,65 → 0,60 (−0,05)
HT 202117,81 → 17,81 (±0)0,70 → 0,70 (±0)
HT 202017,08 → 17,08 (±0)0,75 → 0,75 (±0)
HT 201916,45 → 16,45 (±0)0,85 → 0,95 (+0,10)
HT 201816,50 → 16,50 (±0)0,80 → 0,80 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Ämneslärarutbildningen har två inriktningar. I inriktningen mot grundskolans årskurs 7-9 studerar du två eller tre ämnen under 4 eller 4,5 år och i inriktningen mot gymnasieskolan studerar du två ämnen under 5 år. Med en examen avsedd för årskurs 7-9 blir du behörig för undervisning i dessa årskurser i de ämnen som ingår i din examen. Din examen ger också behörighet att undervisa i dessa ämnen i årskurs 4-6. För ämnena bild respektive idrott och hälsa ges behörighet även för årskurs 1-3.

Omfattning
270 högskolepoäng, ca 4,5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Observera att ytterligare behörighetskrav kan finnas för de ämnen du väljer under utbildningen.
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-66806

MAU-66806 · nationell antagning

260 sökande, 44 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,16 26 14,84 20 14
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,24 2 15,24 2 2
HP Högskoleprovet 0,50 15 0,35 12 2
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 6

Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,84, HP 0,35 och BII 15,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne Historia vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 260 personer, varav 44 i första hand. 35 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor50 %(130)
  • Män50 %(130)
  • 24 år eller yngre78 %203
  • 25–34 år16 %41
  • 35 år eller äldre6 %16
  • Antagna kvinnor49 %(17)
  • Antagna män51 %(18)

Anmälningskod MAU-66806. Källa: UHR.