Basår/behörighetsgivande utbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-G3063
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 208
- 83 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,47 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 80 | 80 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (6 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,47 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,83 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,73 → 13,18 (−1,55) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2016 | 14,30 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,20 → 12,50 (−2,70) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 14,30 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 14,70 → 11,30 (−3,40) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 12,10 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,47) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 11,30 | 10,55 |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 12,50 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | 10,67 |
| HT 2017 | 13,18 | 12,74 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,40 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 93 | 33 |
| HT 2009 | 176 | 70 |
| HT 2010 | 187 | 62 |
| HT 2011 | 195 | 58 |
| HT 2012 | 238 | 95 |
| HT 2013 | 313 | 115 |
| HT 2014 | 349 | 96 |
| HT 2015 | 449 | 114 |
| HT 2016 | 383 | 91 |
| HT 2017 | 273 | 62 |
| HT 2018 | 235 | 56 |
| HT 2019 | 209 | 52 |
| HT 2020 | 226 | 64 |
| HT 2021 | 192 | 42 |
| HT 2022 | 138 | 42 |
| HT 2023 | 152 | 46 |
| HT 2024 | 154 | 48 |
| HT 2025 | 153 | 54 |
| HT 2026 | 208 | 83 |
Om programmet
Vill du gå en teknisk eller naturvetenskaplig utbildning vid Mittuniversitetet? Har du inte betyg i de kurser i matematik eller naturvetenskap som krävs för utbildningen? Då kan du söka till Mittuniversitetets basår.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-G3063
MIU-G3063 · nationell antagning
208 sökande, 83 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,47 | 46 | Alla antogs | 46 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,95 | 7 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 26 | Alla antogs | 21 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Basår/behörighetsgivande utbildning
Vad krävdes för att komma in på Basår/behörighetsgivande utbildning vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Basår/behörighetsgivande utbildning vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 208 personer, varav 83 i första hand. 80 antogs, alltså 2,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(89)
- Män57 %(119)
- 24 år eller yngre82 %171
- 25–34 år14 %29
- 35 år eller äldre4 %8
- Antagna kvinnor43 %(34)
- Antagna män57 %(46)
Anmälningskod MIU-G3063. Källa: UHR.