Beteendevetenskapligt program
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-T2271
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 932
- 357 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 582
- Sökande per plats
- 13,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,81 | 16 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,23 | 16,48 | −0,75 |
| Antagna totalt | 160 | 140 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,81 → 16,00 (−0,81) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,01 → 15,10 (−0,91) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2024 | 15,40 → 14,17 (−1,23) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2023 | 16,68 → 16,00 (−0,68) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2022 | 17,10 → 16,60 (−0,50) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,28 → 17,86 (−0,42) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,70 → 17,05 (−0,65) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,61 → 17,88 (−0,73) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2018 | 18,65 → 17,83 (−0,82) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,32 → 17,71 (−0,61) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,81) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 17,81 | 18,97 |
| HT 2017 | 17,71 | 18,43 |
| HT 2018 | 17,83 | 19,28 |
| HT 2019 | 17,88 | 17,64 |
| HT 2020 | 17,05 | 17,38 |
| HT 2021 | 17,86 | 17,80 |
| HT 2022 | 16,60 | 16,49 |
| HT 2023 | 16,00 | 15,78 |
| HT 2024 | 14,17 | 14,69 |
| HT 2025 | 15,10 | 15,58 |
| HT 2026 | 16,00 | 16,48 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 1 946 | 373 |
| HT 2017 | 2 114 | 362 |
| HT 2018 | 2 142 | 408 |
| HT 2019 | 1 946 | 426 |
| HT 2020 | 2 261 | 426 |
| HT 2021 | 2 389 | 423 |
| HT 2022 | 1 698 | 291 |
| HT 2023 | 1 505 | 282 |
| HT 2024 | 1 339 | 217 |
| HT 2025 | 1 472 | 309 |
| HT 2026 | 1 932 | 357 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Distans | 17,97 | 0,85 | 27,1 | 3 796 |
| Karlstads universitet Karlstad | 17,80 | 0,85 | 18,9 | 947 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Distans · Du tittar på den här | 16,00 | 0,55 | 13,8 | 1 932 |
Om programmet
Kunskap om hur människan lär sig och agerar har stor betydelse. Dessa kunskaper är tillämpbara inom många områden, från förändring och utveckling av organisationer, rekryterings- och kompetensutvecklingsfrågor till ledning av förändrings- och utvecklingsprocesser och utrednings-/utvärderingsarbete.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-T2271
MIU-T2271 · nationell antagning
1 932 sökande, 357 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 5 | 33 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,81 | 70 | 16 | 60 | 319 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,23 | 20 | 16,48 | 19 | 207 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 64 | 0,55 | 56 | 125 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 66 |
Vanliga frågor om Beteendevetenskapligt program
Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapligt program vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16, HP 0,55 och BII 16,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Beteendevetenskapligt program vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 932 personer, varav 357 i första hand. 140 antogs, alltså 13,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Beteendevetenskapligt program vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16 HT 2026 mot 15,1 HT 2025. Sökande: 1 932 mot 1 472.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Beteendevetenskapligt program mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 643)
- Män15 %(289)
- 24 år eller yngre35 %668
- 25–34 år37 %718
- 35 år eller äldre28 %546
- Antagna kvinnor80 %(112)
- Antagna män20 %(28)
Anmälningskod MIU-T2271. Källa: UHR.