Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40023

BIGymnasiebetyg 15,60 av max 22,5 +1,31 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,15 av max 22,5 −0,79 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
268
55 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
25
Sökande per plats
5,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,615,6−1
Högskoleprov (HP)0,750,70−0,05
Betyg (BII)15,1515,15Oförändrad
Antagna totalt5550−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och stigit i 1 (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i robotik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,60 → 15,60 (−1,00)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202514,76 → 14,29 (−0,47)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 202216,31 → 17,15 (+0,84)0,80 → 0,80 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-40023

MDU-40023 · nationell antagning

268 sökande, 55 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,6 27 15,6 24 11
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,15 5 15,15 5 10
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 7 Alla antogs 7 0
HP Högskoleprovet 0,75 16 0,70 14 16
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i robotik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i robotik vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,6, HP 0,70 och BII 15,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i robotik vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 268 personer, varav 55 i första hand. 50 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i robotik vid Mälardalens universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,6 HT 2026 mot 14,29 HT 2025. Sökande: 268 mot 240.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor21 %(55)
  • Män79 %(213)
  • 24 år eller yngre89 %239
  • 25–34 år6 %15
  • 35 år eller äldre5 %14
  • Antagna kvinnor18 %(9)
  • Antagna män82 %(41)

Anmälningskod MDU-40023. Källa: UHR.