Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40033

BIGymnasiebetyg 14,65 av max 22,5 −0,46 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 −0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,58 av max 22,5 +0,17 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
324
61 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
65
Sökande per plats
7,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,6914,65−0,04
Högskoleprov (HP)0,600,55−0,05
Betyg (BII)15,5815,58Oförändrad
Antagna totalt6045−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,24). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 5 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i tillämpad AI
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,69 → 14,65 (−0,04)0,60 → 0,55 (−0,05)
HT 202515,35 → 15,11 (−0,24)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202414,54 → 14,38 (−0,16)0,60 → 0,60 (±0)
HT 202315,35 → 14,92 (−0,43)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 202215,30 → 14,28 (−1,02)0,85 → 0,65 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Övriga IT-specialister 55 600 kr41–76 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-40033

MDU-40033 · nationell antagning

324 sökande, 61 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,69 30 14,65 21 24
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,58 9 15,58 8 28
HP Högskoleprovet 0,60 20 0,55 15 24
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 18

Vanliga frågor om Kandidatprogram i tillämpad AI

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i tillämpad AI vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,65, HP 0,55 och BII 15,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i tillämpad AI vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 324 personer, varav 61 i första hand. 45 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i tillämpad AI vid Mälardalens universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,65 HT 2026 mot 15,11 HT 2025. Sökande: 324 mot 301.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor26 %(84)
  • Män74 %(240)
  • 24 år eller yngre69 %224
  • 25–34 år24 %78
  • 35 år eller äldre7 %22
  • Antagna kvinnor27 %(12)
  • Antagna män73 %(33)

Anmälningskod MDU-40033. Källa: UHR.