Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40025

BIGymnasiebetyg 16,03 av max 22,5 +0,28 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,80 av max 22,5 −0,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
450
114 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
96
Sökande per plats
9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,2616,03−0,23
Högskoleprov (HP)0,950,85−0,10
Betyg (BII)16,816,8Oförändrad
Antagna totalt5550−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Datavetenskapliga programmet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,26 → 16,03 (−0,23)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202515,75 → 15,75 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202416,93 → 16,88 (−0,05)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202317,41 → 17,41 (±0)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202217,50 → 17,40 (−0,10)1,10 → 1,05 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Datavetenskapliga programmet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här 16,030,859,0450
Högskolan i Gävle Gävle Alla antogsAlla antogs3,3194

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-40025

MDU-40025 · nationell antagning

450 sökande, 114 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,26 27 16,03 23 61
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,8 8 16,8 8 42
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,95 17 0,85 16 55

Vanliga frågor om Datavetenskapliga programmet

Vad krävdes för att komma in på Datavetenskapliga programmet vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,03, HP 0,85 och BII 16,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Datavetenskapliga programmet vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 450 personer, varav 114 i första hand. 50 antogs, alltså 9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Datavetenskapliga programmet vid Mälardalens universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,03 HT 2026 mot 15,75 HT 2025. Sökande: 450 mot 543.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Datavetenskapliga programmet mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor22 %(99)
  • Män78 %(351)
  • 24 år eller yngre71 %320
  • 25–34 år24 %106
  • 35 år eller äldre5 %24
  • Antagna kvinnor24 %(12)
  • Antagna män76 %(38)

Anmälningskod MDU-40025. Källa: UHR.