Gastronomiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GK0
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 111
- 27 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 49 | 20 | −29 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,34). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 11,10 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,90 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 11,70 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,50 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 14,17 → 11,56 (−2,61) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,10 → 14,96 (−1,14) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2015 | 16,19 → 13,85 (−2,34) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2014 | 16,17 → 14,96 (−1,21) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2013 | 17,20 → 15,30 (−1,90) | 0,70 → 0,35 (−0,35) |
| HT 2012 | 15,30 → 12,80 (−2,50) | 0,30 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 11,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 12,20 | 13,63 |
| HT 2011 | Alla antogs | 11,10 |
| HT 2012 | 12,80 | 15,30 |
| HT 2013 | 15,30 | 14,54 |
| HT 2014 | 14,96 | 14,11 |
| HT 2015 | 13,85 | 11,97 |
| HT 2016 | 14,96 | 16,87 |
| HT 2017 | 11,56 | 11,62 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,35 |
| HT 2014 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 95 | 33 |
| HT 2009 | 157 | 49 |
| HT 2010 | 185 | 53 |
| HT 2011 | 165 | 53 |
| HT 2012 | 177 | 54 |
| HT 2013 | 343 | 69 |
| HT 2014 | 301 | 61 |
| HT 2015 | 328 | 85 |
| HT 2016 | 323 | 77 |
| HT 2017 | 281 | 57 |
| HT 2018 | 201 | 49 |
| HT 2019 | 156 | 43 |
| HT 2020 | 201 | 62 |
| HT 2021 | 156 | 53 |
| HT 2022 | 114 | 30 |
| HT 2023 | 106 | 34 |
| HT 2024 | 151 | 47 |
| HT 2025 | 116 | 36 |
| HT 2026 | 111 | 27 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 146 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,6 | 111 |
Om programmet
Gastronomiprogrammet är en bred, ämnesöverskridande utbildning som kombinerar naturvetenskap med samhällsvetenskap för att adressera dagens och framtidens samhällsutmaningar kopplade till mat och måltider. Utbildningen vilar på huvudområdet Mat- och måltidsvetenskap, som är ett tvärvetenskapligt kunskaps- och forskningsområde som förenar kunskap om livsmedel och nutrition med hälsa och hållbarhet – från produktion till konsumtion.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Köksmästare och souschefer | 39 900 kr35–47 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som köksmästare och souschef vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GK0 · nationell antagning
111 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 9 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 5 | 0 |
HKR-09GQW · nationell antagning
Senare del av program Gastronomiprogrammet. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Gastronomiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Gastronomiprogrammet vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Gastronomiprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 111 personer, varav 27 i första hand. 20 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Gastronomiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(69)
- Män38 %(42)
- 24 år eller yngre42 %47
- 25–34 år32 %36
- 35 år eller äldre25 %28
- Antagna kvinnor70 %(14)
- Antagna män30 %(6)
Anmälningskod HKR-09GK0. Källa: UHR.