Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LTU-80028

BIGymnasiebetyg 12,69 av max 22,5 −2,85 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
197
27 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
6,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,5212,69−2,83
Högskoleprov (HP)0,45Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)17,6Alla antogsIngen gräns
Antagna totalt4030−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −1,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Grafisk design, konstnärlig kandidat
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,52 → 12,69 (−2,83)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202517,48 → 15,54 (−1,94)0,25 → alla behöriga antogs
HT 202117,85 → 17,85 (±0)0,75 → 0,80 (+0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Grafisk design är en utbildning för dig som vill utveckla ditt kreativa skapande samtidigt som du lär dig om den visuella kommunikationens påverkan på samhället. Utbildningen håller en hög kvalitet och efter examen kommer du vara förberedd för en framtid i kreativa yrkesroller.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Konstnärlig kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grafisk formgivare m.fl. 43 600 kr34–56 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Luleå tekniska universitet

Alla program vid Luleå tekniska universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LTU-80028

LTU-80028 · nationell antagning

197 sökande, 27 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 3 0
BF Folkhögskola 3,5 1 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,52 16 12,69 14 2
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,6 1 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,45 18 Alla antogs 11 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9

Vanliga frågor om Grafisk design, konstnärlig kandidat

Vad krävdes för att komma in på Grafisk design, konstnärlig kandidat vid Luleå tekniska universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,69, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Grafisk design, konstnärlig kandidat vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 sökte 197 personer, varav 27 i första hand. 30 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design, konstnärlig kandidat vid Luleå tekniska universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,69 HT 2026 mot 15,54 HT 2025. Sökande: 197 mot 207.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(139)
  • Män29 %(58)
  • 24 år eller yngre80 %157
  • 25–34 år15 %29
  • 35 år eller äldre6 %11
  • Antagna kvinnor77 %(23)
  • Antagna män23 %(7)

Anmälningskod LTU-80028. Källa: UHR.