Grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3/verksamhetsintegrerad profil
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0545
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 165
- 36 i första hand
- Antagna
- 37
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 37 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2025 | 12,65 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 12,38 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 15,35 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 17,02 → 15,45 (−1,57) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 14,26 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 16,46 → 15,01 (−1,45) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,50 → 14,01 (−2,49) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 17,00 → 15,25 (−1,75) | 0,65 → 0,25 (−0,40) |
| HT 2016 | 17,10 → 14,67 (−2,43) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2015 | 17,24 → 17,10 (−0,14) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2025 (BI 12,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 17,10 | 15,85 |
| HT 2016 | 14,67 | 17,51 |
| HT 2017 | 15,25 | 15,00 |
| HT 2018 | 14,01 | 12,96 |
| HT 2019 | 15,01 | 11,87 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,45 | 16,58 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,25 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 303 | 61 |
| HT 2016 | 267 | 63 |
| HT 2017 | 206 | 45 |
| HT 2018 | 161 | 47 |
| HT 2019 | 155 | 45 |
| HT 2020 | 157 | 36 |
| HT 2021 | 207 | 59 |
| HT 2022 | 167 | 43 |
| HT 2023 | 133 | 46 |
| HT 2024 | 175 | 44 |
| HT 2025 | 160 | 60 |
| HT 2026 | 165 | 36 |
Om programmet
Vill du arbeta som lärare med barn i förskoleklass och elever i grundskolans årskurs 1-3, då är denna inriktning för dig. Denna verksamhetsintegrerade utbildning ger dig dessutom mycket praktisk erfarenhet. För lärare i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3, är kunskaper om läs-, skriv- och matematikutveckling samt barns kommunikation och språkutveckling viktigt. I matematikundervisningen är det betydelsefullt att kunna utgå från och knyta an till barns perspektiv.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c, Naturkunskap 1b alt. Naturkunskap 1a1 + 1a2 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c Naturkunskap nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2.
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3/verksamhetsintegrerad profilBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6/verksamhetsintegrerad profilBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6/verksamhetsintegrerad profilBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,7
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, erfarenhetsbaseratBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- SpecialpedagogprogrammetBI–HP–Sökande/plats2,6
- Speciallärarprogrammet - Specialisering mot intellektuell funktionsnedsättningBI–HP–Sökande/plats4,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0545
LNU-G0545 · nationell antagning
165 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 11 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3/verksamhetsintegrerad profil
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3/verksamhetsintegrerad profil vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3/verksamhetsintegrerad profil vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 165 personer, varav 36 i första hand. 37 antogs, alltså 4,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor95 %(157)
- Män5 %(8)
- 24 år eller yngre75 %124
- 25–34 år16 %26
- 35 år eller äldre9 %15
- Antagna kvinnor92 %(34)
- Antagna män8 %(3)
Anmälningskod LNU-G0545. Källa: UHR.