Grundlärarutbildning - Förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66827
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 726
- 217 i första hand
- Antagna
- 196
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 285 | 196 | −89 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 11,99 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 15,17 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,50 → 13,23 (−1,27) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,70 → 14,60 (−1,10) | 0,30 → 0,15 (−0,15) |
| HT 2020 | 14,70 → 13,39 (−1,31) | – |
| HT 2019 | 14,73 → 13,34 (−1,39) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,90 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 11,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | 13,18 |
| HT 2019 | 13,34 | 15,10 |
| HT 2020 | 13,39 | 13,90 |
| HT 2021 | 14,60 | 15,80 |
| HT 2022 | 13,23 | 13,99 |
| HT 2023 | Alla antogs | 13,66 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,15 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 897 | 233 |
| HT 2019 | 722 | 185 |
| HT 2020 | 781 | 189 |
| HT 2021 | 887 | 229 |
| HT 2022 | 826 | 202 |
| HT 2023 | 741 | 254 |
| HT 2024 | 742 | 239 |
| HT 2025 | 604 | 199 |
| HT 2026 | 726 | 217 |
Om programmet
Om du väljer läraryrket väntar ett stimulerande och spännande arbete. Du får förmånen att arbeta med barns och ungas lärande och utveckling. Att utbilda morgondagens vuxna innebär att ständigt utvecklas och utmanas i sin yrkesroll. För att du ska få en utbildning som bygger på aktuell forskning och beprövad erfarenhet bedriver Malmö högskola ett nära samarbete med regionens skolor.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 1b eller Naturkunskap 1a1 + 1a2 och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Grundlärarutbildning - Grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Grundlärarutbildning - FritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning - grundlärare, 75 hp - F-3, Svenska, Engelska, SOBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning - grundlärare, 75 hp - årskurs 4-6: Svenska, Engelska, SOBI–HP–Sökande/plats6,3
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,1
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SvenskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne ReligionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,8
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne Historia, 240 - 270 hpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66827
MAU-66827 · nationell antagning
726 sökande, 217 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 147 | Alla antogs | 89 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 44 | Alla antogs | 33 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 72 | Alla antogs | 42 | 0 |
| SA Sen anmälan | 977 | 12 | Alla antogs | 23 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarutbildning - Förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarutbildning - Förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarutbildning - Förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 726 personer, varav 217 i första hand. 196 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor90 %(650)
- Män10 %(76)
- 24 år eller yngre64 %468
- 25–34 år25 %178
- 35 år eller äldre11 %80
- Antagna kvinnor90 %(176)
- Antagna män10 %(20)
Anmälningskod MAU-66827. Källa: UHR.