Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62318
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 271
- 66 i första hand
- Antagna
- 74
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 112 | 74 | −38 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2017 | 13,46 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 13,90 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,60 → 12,86 (−2,74) | 0,50 → 0,20 (−0,30) |
| HT 2014 | 15,80 → 13,10 (−2,70) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
| HT 2013 | 15,25 → 12,45 (−2,80) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 15,30 → 11,70 (−3,60) | 0,30 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2017 (BI 13,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 11,70 | 15,21 |
| HT 2013 | 12,45 | 14,17 |
| HT 2014 | 13,10 | 14,36 |
| HT 2015 | 12,86 | 13,60 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,30 |
| HT 2015 | 0,20 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 292 | 36 |
| HT 2012 | 347 | 49 |
| HT 2013 | 268 | 49 |
| HT 2014 | 422 | 58 |
| HT 2015 | 401 | 55 |
| HT 2016 | 332 | 62 |
| HT 2017 | 300 | 42 |
| VT 2018 | 200 | 42 |
| HT 2018 | 242 | 42 |
| VT 2019 | 141 | 21 |
| HT 2019 | 253 | 51 |
| HT 2020 | 271 | 63 |
| HT 2021 | 276 | 57 |
| HT 2022 | 228 | 42 |
| HT 2023 | 198 | 41 |
| HT 2024 | 218 | 42 |
| HT 2025 | 234 | 52 |
| HT 2026 | 271 | 66 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 8,2 | 287 |
| Högskolan i Borås Borås · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 271 |
| Högskolan i Borås Skövde · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,8 | 114 |
Om programmet
Tycker du att arbete med barn är en spännande utmaning? Vill du väcka nyfikenheten och lusten till lärande? I elevernas första år i skolan har du stora möjligheter att som lärare vara en viktig inspiratör i deras fortsatta utveckling. Utbildningen ger dig metoder för elevers läs-, skriv- och matematikutveckling för att stötta dem i sitt lärande.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 1b eller Naturkunskap 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,8
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Förskollärarutbildning för pedagogiskt verksamma, distansutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Masterprogram i pedagogiskt arbete, distansutbildningBI–HP–Sökande/plats2,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62318
HB-62318 · nationell antagning
271 sökande, 66 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 52 | Alla antogs | 31 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 27 | Alla antogs | 16 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 12 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 271 personer, varav 66 i första hand. 74 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(239)
- Män12 %(32)
- 24 år eller yngre65 %177
- 25–34 år28 %75
- 35 år eller äldre7 %19
- Antagna kvinnor93 %(69)
- Antagna män7 %(5)
Anmälningskod HB-62318. Källa: UHR.