Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GKF
VT 2026urval 2 · HKR-09F21
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 229 sökande hittills (75 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 20 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 287
- 64 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 166
- 41 i första hand
- Antagna
- 54
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 74 | 35 | −39 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 21 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 21 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2025 | 11,72 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2024 | 13,47 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2023 | 13,30 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 13,73 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2022 | 14,35 → 13,03 (−1,32) | 0,40 → 0,15 (−0,25) |
| HT 2021 | 15,68 → 15,68 (±0) | 0,15 → 0,15 (±0) |
| VT 2021 | 15,68 → 14,64 (−1,04) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2020 | 15,02 → 14,92 (−0,10) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| VT 2020 | 14,69 → 11,93 (−2,76) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2019 | 14,60 → 14,60 (±0) | 0,25 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2025 (BI 11,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 12,30 | 12,00 |
| HT 2012 | 16,50 | 15,70 |
| HT 2013 | 15,90 | 14,95 |
| HT 2014 | 13,90 | 13,87 |
| HT 2015 | 15,30 | 15,49 |
| HT 2016 | 14,48 | 15,52 |
| VT 2017 | 14,00 | 14,42 |
| HT 2017 | 13,80 | 13,85 |
| VT 2018 | 13,49 | 15,30 |
| HT 2018 | 11,87 | 15,72 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,60 | 14,66 |
| VT 2020 | 11,93 | 14,62 |
| HT 2020 | 14,92 | 14,50 |
| VT 2021 | 14,64 | 14,26 |
| HT 2021 | 15,68 | 14,88 |
| VT 2022 | 13,03 | 14,83 |
| HT 2022 | Alla antogs | 11,90 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,30 |
| HT 2013 | 0,55 |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,50 |
| VT 2017 | 0,60 |
| HT 2017 | 0,40 |
| VT 2018 | 0,45 |
| HT 2018 | 0,30 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | 0,25 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,35 |
| HT 2021 | 0,15 |
| VT 2022 | 0,15 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 356 | 68 |
| HT 2012 | 330 | 67 |
| HT 2013 | 370 | 78 |
| HT 2014 | 413 | 70 |
| HT 2015 | 485 | 81 |
| HT 2016 | 527 | 83 |
| VT 2017 | 335 | 123 |
| HT 2017 | 431 | 74 |
| VT 2018 | 313 | 111 |
| HT 2018 | 447 | 87 |
| VT 2019 | 276 | 96 |
| HT 2019 | 316 | 58 |
| VT 2020 | 319 | 113 |
| HT 2020 | 367 | 82 |
| VT 2021 | 323 | 118 |
| HT 2021 | 410 | 77 |
| VT 2022 | 326 | 110 |
| HT 2022 | 345 | 82 |
| VT 2023 | 253 | 86 |
| HT 2023 | 320 | 63 |
| VT 2024 | 227 | 74 |
| HT 2024 | 276 | 64 |
| VT 2025 | 211 | 70 |
| HT 2025 | 264 | 55 |
| VT 2026 | 166 | 41 |
| HT 2026 | 287 | 64 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 8,2 | 287 |
| Högskolan i Borås Borås | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 271 |
| Högskolan i Borås Skövde · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,8 | 114 |
Om programmet
Grundlärarutbildningen med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 är en akademisk professionsutbildning som ska ge studenten en tydlig läraridentitet med en inriktning mot detta verksamhetsområde. Utbildningen är förankrad i grundläggande demokratiska värderingar och förbereder lärare för yrkesverksamhet i en föränderlig värld.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Senare del av program Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i fritidshem - erfarenhetsbaseradBI–HP–Sökande/plats–
- FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,0
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans åk 7-9 - matematik, fysik och kemiBI–HP–Sökande/plats–
- Senare del av program Ämneslärarutb inr mot arbete i grundskolans åk 7-9 - samhälle, historia, geografiBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GKF · nationell antagning
287 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 33 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 9 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 3 | 0 |
HKR-09GKJ · nationell antagning
Senare del av program Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3. 2 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09F21 · nationell antagning
166 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 38 | Alla antogs | 15 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | 995 | 7 | Alla antogs | 23 | 0 |
HKR-09F20 · nationell antagning
Senare del av program Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 287 personer, varav 64 i första hand. 35 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 229 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor91 %(261)
- Män9 %(26)
- 24 år eller yngre68 %196
- 25–34 år14 %41
- 35 år eller äldre17 %50
- Antagna kvinnor91 %(32)
- Antagna män9 %(3)
Anmälningskod HKR-09GKF. Källa: UHR.