Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GKG
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 177 sökande hittills (40 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 179
- 31 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 44 | 27 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 16 terminer och legat kvar i 3 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2022 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 14,01 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| VT 2021 | 13,96 → alla behöriga antogs | 0,20 → 0,20 (±0) |
| HT 2020 | 15,30 → 12,44 (−2,86) | – |
| VT 2020 | 14,49 → 11,77 (−2,72) | 0,30 → 0,10 (−0,20) |
| HT 2019 | 16,19 → 13,26 (−2,93) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| VT 2019 | 13,75 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 12,70 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2018 | 14,58 → 12,00 (−2,58) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2017 | 13,70 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2022 (BI 13,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,15 | 15,00 |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs | 12,20 |
| HT 2014 | 14,40 | 14,17 |
| VT 2015 | 14,96 | 15,44 |
| HT 2015 | 14,70 | 14,17 |
| VT 2016 | 14,60 | 16,11 |
| HT 2016 | 14,55 | 14,00 |
| VT 2017 | 13,80 | 14,97 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | 12,00 | 13,61 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,26 | 12,80 |
| VT 2020 | 11,77 | 14,00 |
| HT 2020 | 12,44 | 11,95 |
| VT 2021 | Alla antogs | 13,30 |
| HT 2021 | Alla antogs | 13,91 |
| VT 2022 | Alla antogs | 14,08 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,25 |
| VT 2015 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,55 |
| VT 2016 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | 0,45 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | 0,25 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | 0,10 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,20 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 203 | 39 |
| HT 2012 | 225 | 38 |
| VT 2013 | 91 | 25 |
| HT 2013 | 212 | 33 |
| VT 2014 | 179 | 54 |
| HT 2014 | 276 | 45 |
| VT 2015 | 254 | 98 |
| HT 2015 | 346 | 61 |
| VT 2016 | 328 | 118 |
| HT 2016 | 414 | 63 |
| VT 2017 | 279 | 75 |
| HT 2017 | 327 | 41 |
| VT 2018 | 240 | 70 |
| HT 2018 | 333 | 50 |
| VT 2019 | 198 | 56 |
| HT 2019 | 238 | 33 |
| VT 2020 | 224 | 76 |
| HT 2020 | 281 | 47 |
| VT 2021 | 224 | 70 |
| HT 2021 | 262 | 53 |
| VT 2022 | 241 | 78 |
| HT 2022 | 252 | 49 |
| VT 2023 | 180 | 49 |
| HT 2023 | 209 | 31 |
| VT 2024 | 143 | 40 |
| HT 2024 | 186 | 39 |
| VT 2025 | 141 | 35 |
| HT 2025 | 170 | 32 |
| HT 2026 | 179 | 31 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås Borås | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 196 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 6,6 | 179 |
Om programmet
Information saknas
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,2
- FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,0
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Senare del av program Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i fritidshem - erfarenhetsbaseradBI–HP–Sökande/plats–
- Speciallärarprogrammet - med specialisering mot Intellektuell funktionsnedsättningBI–HP–Sökande/plats3,0
- Speciallärarprogrammet - med specialisering mot MatematikutvecklingBI–HP–Sökande/plats4,1
- Masterprogram i pedagogiskt arbeteBI–HP–Sökande/plats7,8
- Magisterprogram i pedagogiskt arbeteBI–HP–Sökande/plats7,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GKG · nationell antagning
179 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 17 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 1 | 0 |
HKR-09GKH · nationell antagning
Senare del av program Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6. 2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 179 personer, varav 31 i första hand. 27 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 177 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(129)
- Män28 %(50)
- 24 år eller yngre67 %120
- 25–34 år21 %37
- 35 år eller äldre12 %22
- Antagna kvinnor63 %(17)
- Antagna män37 %(10)
Anmälningskod HKR-09GKG. Källa: UHR.