Human Rights, Bachelor's Programme
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-61802
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 439
- 59 i första hand
- Antagna
- 31
- urval 2
- Reserver
- 91
- Sökande per plats
- 14,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,64 | 17,71 | −0,93 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,76 | 18,76 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 43 | 31 | −12 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 12,72 | 16,24 |
| HT 2019 | 15,82 | 16,50 |
| HT 2020 | 15,70 | 15,50 |
| HT 2021 | 16,93 | 17,98 |
| HT 2022 | 15,89 | 17,42 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 16,87 | 17,00 |
| HT 2025 | 17,99 | 18,15 |
| HT 2026 | 17,71 | 18,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,40 |
| HT 2019 | 0,20 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 643 | 104 |
| HT 2019 | 529 | 95 |
| HT 2020 | 534 | 92 |
| HT 2021 | 567 | 106 |
| HT 2022 | 505 | 113 |
| HT 2023 | 461 | 92 |
| HT 2024 | 432 | 79 |
| HT 2025 | 466 | 63 |
| HT 2026 | 439 | 59 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- International Relations, Bachelor's ProgrammeBI19,92HP0,95Sökande/plats27,5
- Peace and Conflict Studies, Bachelor's ProgrammeBI17,10HP0,55Sökande/plats11,3
- International Migration and Ethnic Relations, Bachelor's ProgrammeBI16,15HPAlla antogsSökande/plats7,8
- European Studies - Politics, Societies and Cultures, Bachelor's ProgrammeBI17,33HP0,70Sökande/plats15,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MAU-61958 · internationell antagning
608 sökande, 107 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,95 | 87 | – | – | 30 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,34 | 2 | – | – | 2 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
MAU-61802 · nationell antagning
439 sökande, 59 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,64 | 25 | 17,71 | 17 | 65 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,76 | 2 | 18,76 | 2 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 15 | 0,55 | 11 | 17 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Human Rights, Bachelor's Programme
Vad krävdes för att komma in på Human Rights, Bachelor's Programme vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,71, HP 0,55 och BII 18,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Human Rights, Bachelor's Programme vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 439 personer, varav 59 i första hand. 31 antogs, alltså 14,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Human Rights, Bachelor's Programme vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,71 HT 2026 mot 17,99 HT 2025. Sökande: 439 mot 466.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(333)
- Män24 %(106)
- 24 år eller yngre73 %322
- 25–34 år21 %91
- 35 år eller äldre6 %26
- Antagna kvinnor74 %(23)
- Antagna män26 %(8)
Anmälningskod MAU-61802. Källa: UHR.