International Relations, Bachelor's Programme
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-61804
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 825
- 174 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 180
- Sökande per plats
- 27,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,36 | 19,92 | −0,44 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,95 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,03 | 18,93 | −1,1 |
| Antagna totalt | 40 | 30 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,32 | 17,02 |
| HT 2019 | 18,02 | 17,57 |
| HT 2020 | 17,15 | 17,55 |
| HT 2021 | 19,27 | 17,46 |
| HT 2022 | 18,44 | 17,03 |
| HT 2023 | 17,45 | 18,10 |
| HT 2024 | 19,63 | 19,10 |
| HT 2025 | 19,88 | 19,58 |
| HT 2026 | 19,92 | 18,93 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 778 | 166 |
| HT 2019 | 684 | 180 |
| HT 2020 | 728 | 173 |
| HT 2021 | 766 | 167 |
| HT 2022 | 768 | 166 |
| HT 2023 | 723 | 134 |
| HT 2024 | 769 | 174 |
| HT 2025 | 856 | 158 |
| HT 2026 | 825 | 174 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- International Migration and Ethnic Relations, Bachelor's ProgrammeBI16,15HPAlla antogsSökande/plats7,8
- International Migration and Ethnic Relations, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats8,2
- International Migration and Ethnic Relations, Master's Programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats–
- Human Rights, Bachelor's ProgrammeBI17,71HP0,55Sökande/plats14,2
- Peace and Conflict Studies, Bachelor's ProgrammeBI17,10HP0,55Sökande/plats11,3
- European Studies - Politics, Societies and Cultures, Bachelor's ProgrammeBI17,33HP0,70Sökande/plats15,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MAU-61957 · internationell antagning
1 202 sökande, 239 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 73 | – | – | 207 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,07 | 1 | – | – | 8 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 6 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 6 |
MAU-61804 · nationell antagning
825 sökande, 174 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2,5 | 1 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,36 | 24 | 19,92 | 18 | 167 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,03 | 1 | 18,93 | 1 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 14 | 0,95 | 11 | 61 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om International Relations, Bachelor's Programme
Vad krävdes för att komma in på International Relations, Bachelor's Programme vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,92, HP 0,95 och BII 18,93. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till International Relations, Bachelor's Programme vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 825 personer, varav 174 i första hand. 30 antogs, alltså 27,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för International Relations, Bachelor's Programme vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,92 HT 2026 mot 19,88 HT 2025. Sökande: 825 mot 856.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(515)
- Män38 %(310)
- 24 år eller yngre79 %652
- 25–34 år16 %131
- 35 år eller äldre5 %42
- Antagna kvinnor53 %(16)
- Antagna män47 %(14)
Anmälningskod MAU-61804. Källa: UHR.