Industriell ekonomi, högskoleprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3PQU
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 843
- 220 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 237
- Sökande per plats
- 9,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,99 | 16,63 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,85 | 16,71 | −0,14 |
| Antagna totalt | 110 | 90 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,99 → 16,63 (−0,36) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 15,94 → 15,81 (−0,13) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 15,81 | 16,35 |
| HT 2026 | 16,63 | 16,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 664 | 185 |
| HT 2026 | 843 | 220 |
Om programmet
Industriell ekonomi är ett ämne som rör sig i gränstrakterna mellan ekonomi, management och teknik. ”Att göra bra affärer av bra teknik” sammanfattar en stor del av området. Industriella ekonomer är eftertraktade genom sin breda kunskap och arbetar inom många områden och olika befattningar.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Högskoleexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering | 44 800 kr36–62 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Dalarna
- Business Managementprogrammet - Kandidatprogram i företagsekonomiBI19,01HP1,05Sökande/plats36,1
- Sport ManagementprogrammetBI18,05HP0,85Sökande/plats15,5
- Magisterprogram i företagsekonomi med ett internationellt fokusBI–HP–Sökande/plats6,5
- Magisterprogram i nationalekonomiBI–HP–Sökande/plats7,8
- International Tourism ManagementBI–HP–Sökande/plats10,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HDA-H3PQU · nationell antagning
843 sökande, 220 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,99 | 57 | 16,63 | 46 | 160 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,85 | 14 | 16,71 | 12 | 90 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 37 | 0,75 | 31 | 73 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
HDA-H3SG4 · nationell antagning
Senare del Industriell ekonomi, högskoleprogram. 5 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Industriell ekonomi, högskoleprogram
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi, högskoleprogram vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,63, HP 0,75 och BII 16,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industriell ekonomi, högskoleprogram vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 843 personer, varav 220 i första hand. 90 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Industriell ekonomi, högskoleprogram vid Högskolan Dalarna?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,63 HT 2026 mot 15,81 HT 2025. Sökande: 843 mot 664.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(432)
- Män49 %(411)
- 24 år eller yngre37 %315
- 25–34 år42 %353
- 35 år eller äldre21 %175
- Antagna kvinnor52 %(47)
- Antagna män48 %(43)
Anmälningskod HDA-H3PQU. Källa: UHR.