Sport Managementprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3PRT
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 928
- 300 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 283
- Sökande per plats
- 15,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,3 | 18,05 | −0,25 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,09 | 18,09 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 60 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,30 → 18,05 (−0,25) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,24 → 18,24 (±0) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,24 | 16,73 |
| HT 2026 | 18,05 | 18,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 907 | 290 |
| HT 2026 | 928 | 300 |
Om programmet
Sport Managementprogrammet är ett sammanhållet utbildningsprogram som ges på distans och omfattar 180 högskolepoäng. Efter avklarade studier kan studenten erhålla en filosofie kandidatexamen inom huvudområdet företagsekonomi. Programmet har företagsekonomi som huvudområde och inkluderar kurser med ett allmänt teoretiskt innehåll samt företagsekonomiska kurser – ofta med tillämpning mot idrotten och dess organisationer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Liknande program vid Högskolan Dalarna
- IdrottstränarprogrammetBI13,47HPAlla antogsSökande/plats4,5
- Senare del IdrottstränarprogrammetBI–HP–Sökande/plats1,9
- Business Managementprogrammet - Kandidatprogram i företagsekonomiBI19,01HP1,05Sökande/plats36,1
- Industriell ekonomi, högskoleprogramBI16,63HP0,75Sökande/plats9,4
- Magisterprogram i företagsekonomi med ett internationellt fokusBI–HP–Sökande/plats6,5
- Magisterprogram i nationalekonomiBI–HP–Sökande/plats7,8
- International Tourism ManagementBI–HP–Sökande/plats10,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HDA-H3PRT
HDA-H3PRT · nationell antagning
928 sökande, 300 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,3 | 47 | 18,05 | 35 | 248 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,09 | 5 | 18,09 | 4 | 57 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 27 | 0,85 | 20 | 78 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Sport Managementprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sport Managementprogrammet vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,05, HP 0,85 och BII 18,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sport Managementprogrammet vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 928 personer, varav 300 i första hand. 60 antogs, alltså 15,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Sport Managementprogrammet vid Högskolan Dalarna?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,05 HT 2026 mot 18,24 HT 2025. Sökande: 928 mot 907.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(355)
- Män62 %(573)
- 24 år eller yngre52 %479
- 25–34 år35 %328
- 35 år eller äldre13 %121
- Antagna kvinnor38 %(23)
- Antagna män62 %(37)
Anmälningskod HDA-H3PRT. Källa: UHR.