Interaktionsdesign - informationsdesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40032
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 184
- 24 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15 | 13,32 | −1,68 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,14 | 13,73 | −2,41 |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −1,68). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,00 → 13,32 (−1,68) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,73 → 14,81 (−0,92) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,60 → 13,11 (−2,49) | 0,40 → 0,20 (−0,20) |
| HT 2023 | 15,39 → 12,60 (−2,79) | 0,60 → 0,25 (−0,35) |
| HT 2022 | 16,20 → 14,93 (−1,27) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 14,93 | 15,30 |
| HT 2023 | 12,60 | 15,48 |
| HT 2024 | 13,11 | 15,30 |
| HT 2025 | 14,81 | 14,60 |
| HT 2026 | 13,32 | 13,73 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,30 |
| HT 2023 | 0,25 |
| HT 2024 | 0,20 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 218 | 37 |
| HT 2023 | 188 | 31 |
| HT 2024 | 196 | 32 |
| HT 2025 | 195 | 30 |
| HT 2026 | 184 | 24 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Liknande program vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40032
MDU-40032 · nationell antagning
184 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15 | 18 | 13,32 | 15 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,14 | 4 | 13,73 | 4 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 12 | 0,40 | 10 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Interaktionsdesign - informationsdesign
Vad krävdes för att komma in på Interaktionsdesign - informationsdesign vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,32, HP 0,40 och BII 13,73. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Interaktionsdesign - informationsdesign vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 184 personer, varav 24 i första hand. 30 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Interaktionsdesign - informationsdesign vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,32 HT 2026 mot 14,81 HT 2025. Sökande: 184 mot 195.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(122)
- Män34 %(62)
- 24 år eller yngre68 %126
- 25–34 år21 %39
- 35 år eller äldre10 %19
- Antagna kvinnor63 %(19)
- Antagna män37 %(11)
Anmälningskod MDU-40032. Källa: UHR.