Rumslig gestaltning - informationsdesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40034
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 143
- 39 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,22 | 14,88 | −1,34 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,14 | 17,75 | +1,61 |
| Antagna totalt | 35 | 25 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −1,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 5 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,22 → 14,88 (−1,34) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2025 | 17,08 → 15,89 (−1,19) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2024 | 17,29 → 16,15 (−1,14) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2023 | 18,85 → 17,81 (−1,04) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,17 → 17,20 (−0,97) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,22) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 17,20 | 16,85 |
| HT 2023 | 17,81 | 17,50 |
| HT 2024 | 16,15 | 16,97 |
| HT 2025 | 15,89 | 17,40 |
| HT 2026 | 14,88 | 17,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,30 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 225 | 65 |
| HT 2023 | 226 | 77 |
| HT 2024 | 205 | 52 |
| HT 2025 | 180 | 54 |
| HT 2026 | 143 | 39 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Liknande program vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40034
MDU-40034 · nationell antagning
143 sökande, 39 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,22 | 16 | 14,88 | 9 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,14 | 3 | 17,75 | 2 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 10 | 0,50 | 8 | 3 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Rumslig gestaltning - informationsdesign
Vad krävdes för att komma in på Rumslig gestaltning - informationsdesign vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,88, HP 0,50 och BII 17,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Rumslig gestaltning - informationsdesign vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 143 personer, varav 39 i första hand. 25 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Rumslig gestaltning - informationsdesign vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,88 HT 2026 mot 15,89 HT 2025. Sökande: 143 mot 180.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(118)
- Män17 %(25)
- 24 år eller yngre71 %101
- 25–34 år23 %33
- 35 år eller äldre6 %9
- Antagna kvinnor84 %(21)
- Antagna män16 %(4)
Anmälningskod MDU-40034. Källa: UHR.