Interaktionsdesigner
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0588
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 106
- 15 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 25 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,52). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 4 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 11,49 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 12,11 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 11,09 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 12,95 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2016 | 14,25 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,40 → 13,23 (−2,17) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2014 | 15,50 → 13,98 (−1,52) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 14,19 → 13,24 (−0,95) | 0,60 → 0,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 11,49) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 13,24 | 13,40 |
| HT 2014 | 13,98 | 14,89 |
| HT 2015 | 13,23 | 13,88 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 113 | 9 |
| HT 2012 | 148 | 16 |
| HT 2013 | 191 | 24 |
| HT 2014 | 200 | 26 |
| HT 2015 | 198 | 25 |
| HT 2016 | 162 | 24 |
| HT 2017 | 163 | 19 |
| HT 2018 | 125 | 16 |
| HT 2019 | 100 | 14 |
| HT 2020 | 122 | 20 |
| HT 2021 | 119 | 16 |
| HT 2022 | 121 | 18 |
| HT 2023 | 108 | 16 |
| HT 2024 | 159 | 21 |
| HT 2025 | 127 | 11 |
| HT 2026 | 106 | 15 |
Om programmet
Som interaktionsdesigner arbetar du inom ett aktuellt och snabbt växande område där teknik och användarvänlighet alltid är i fokus. Du skapar förutsättningarna för att vi människor ska kunna leva och arbeta med tekniken i vår vardag. En interaktionsdesigner förstår, utformar och analyserar samspelet mellan människa och teknik. Det kan handla om webbsidor, programvaror eller produkter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b a eller Matematik nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0588
LNU-G0588 · nationell antagning
106 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | 992 | 1 | 992 | 1 | 5 |
Vanliga frågor om Interaktionsdesigner
Vad krävdes för att komma in på Interaktionsdesigner vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Interaktionsdesigner vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 106 personer, varav 15 i första hand. 25 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(58)
- Män45 %(48)
- 24 år eller yngre75 %80
- 25–34 år23 %24
- 35 år eller äldre2 %2
- Antagna kvinnor56 %(14)
- Antagna män44 %(11)
Anmälningskod LNU-G0588. Källa: UHR.