Interaktionsdesigner
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0587
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 755
- 104 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 218
- Sökande per plats
- 16,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,9 | 16,2 | −1,7 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,5 | 17,52 | +0,02 |
| Antagna totalt | 60 | 45 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och stigit i 1 (median −0,31). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 8 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 8 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 8 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,90 → 16,20 (−1,70) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,10 → 17,44 (−0,66) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2024 | 17,65 → 17,30 (−0,35) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 18,15 → 18,10 (−0,05) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2022 | 17,98 → 18,10 (+0,12) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,28 → 17,41 (−0,87) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,45 → 18,30 (−0,15) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 18,43 → 18,15 (−0,28) | 0,95 → 0,95 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 18,15 | 17,49 |
| HT 2020 | 18,30 | 16,85 |
| HT 2021 | 17,41 | 17,56 |
| HT 2022 | 18,10 | 17,07 |
| HT 2023 | 18,10 | 17,96 |
| HT 2024 | 17,30 | 17,33 |
| HT 2025 | 17,44 | 17,08 |
| HT 2026 | 16,20 | 17,52 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 665 | 127 |
| HT 2020 | 789 | 142 |
| HT 2021 | 951 | 143 |
| HT 2022 | 926 | 144 |
| HT 2023 | 964 | 156 |
| HT 2024 | 987 | 162 |
| HT 2025 | 903 | 103 |
| HT 2026 | 755 | 104 |
Om programmet
Som interaktionsdesigner arbetar du inom ett aktuellt och snabbt växande område där teknik och användarvänlighet alltid är i fokus. Du skapar förutsättningarna för att vi människor ska kunna leva och arbeta med tekniken i vår vardag. En interaktionsdesigner förstår, utformar och analyserar samspelet mellan människa och teknik. Det kan handla om webbsidor, programvaror eller produkter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b a eller Matematik nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0587
LNU-G0587 · nationell antagning
755 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,9 | 27 | 16,2 | 19 | 86 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,5 | 7 | 17,52 | 6 | 67 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 24 | 0,75 | 18 | 34 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 70 |
Vanliga frågor om Interaktionsdesigner
Vad krävdes för att komma in på Interaktionsdesigner vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,2, HP 0,75 och BII 17,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Interaktionsdesigner vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 755 personer, varav 104 i första hand. 45 antogs, alltså 16,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Interaktionsdesigner vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,2 HT 2026 mot 17,44 HT 2025. Sökande: 755 mot 903.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(529)
- Män30 %(226)
- 24 år eller yngre27 %202
- 25–34 år46 %349
- 35 år eller äldre27 %204
- Antagna kvinnor73 %(33)
- Antagna män27 %(12)
Anmälningskod LNU-G0587. Källa: UHR.