Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HKR-09GM5

BIGymnasiebetyg 13,67 av max 22,5 −1,13 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,76 av max 22,5 +1,61 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
371
117 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
113
Sökande per plats
6,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,2413,67−1,57
Högskoleprov (HP)0,650,40−0,25
Betyg (BII)15,7615,76Oförändrad
Antagna totalt6555−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (median −0,98). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, IT-driftteknikerprogrammet (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,24 → 13,67 (−1,57)0,65 → 0,40 (−0,25)
HT 202515,05 → 14,80 (−0,25)0,55 → 0,30 (−0,25)
HT 202414,60 → 13,84 (−0,76)0,50 → 0,35 (−0,15)
HT 202314,63 → 13,45 (−1,18)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202214,55 → 13,57 (−0,98)0,40 → 0,25 (−0,15)
HT 202115,28 → 14,45 (−0,83)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202014,70 → 14,34 (−0,36)0,55 → 0,50 (−0,05)
HT 201915,30 → 12,29 (−3,01)0,55 → alla behöriga antogs
HT 201814,62 → 13,36 (−1,26)0,80 → 0,40 (−0,40)
HT 201715,65 → 14,50 (−1,15)0,75 → 0,65 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

IT är numera en del av alla människors vardag. Alla företag och organisationer, stora som små, behöver skickliga IT-drifttekniker! Utbildningen ger dig kompetensen att göra IT till ett effektivt och användbart verktyg. Utbildningen vänder sig till dig som vill utveckla företag och organisationer genom IT-lösningar, oavsett dina tidigare kunskaper och erfarenheter. De praktiska momenten är utbildningens kärna.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Nätverks- och systemtekniker m.fl. 48 400 kr35–66 tkr Medelstoraökar på 5 år
Drifttekniker, IT 42 500 kr32–59 tkr Medelstoraökar på 5 år
Systemadministratörer 45 800 kr Små5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som nätverks- och systemtekniker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Kristianstad

Alla program vid Högskolan Kristianstad

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

HKR-09GM5 · nationell antagning

371 sökande, 117 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 2 3 2 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,24 35 13,67 29 60
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,76 7 15,76 6 26
HP Högskoleprovet 0,65 21 0,40 18 16
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 35

HKR-09GM6 · nationell antagning

Senare del av program IT-driftteknikerprogrammet. 1 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om IT-driftteknikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på IT-driftteknikerprogrammet vid Högskolan Kristianstad HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,67, HP 0,40 och BII 15,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till IT-driftteknikerprogrammet vid Högskolan Kristianstad?

HT 2026 sökte 371 personer, varav 117 i första hand. 55 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för IT-driftteknikerprogrammet vid Högskolan Kristianstad?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,67 HT 2026 mot 14,8 HT 2025. Sökande: 371 mot 384.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor21 %(79)
  • Män79 %(292)
  • 24 år eller yngre54 %202
  • 25–34 år35 %128
  • 35 år eller äldre11 %41
  • Antagna kvinnor18 %(10)
  • Antagna män82 %(45)

Anmälningskod HKR-09GM5. Källa: UHR.