Kandidatprogram, fastighet och finans
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32500
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 802
- 213 i första hand
- Antagna
- 66
- urval 2
- Reserver
- 151
- Sökande per plats
- 12,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,03 | 18,57 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,38 | 19,27 | −0,11 |
| Antagna totalt | 66 | 66 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,03 → 18,57 (−0,46) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 18,65 → 18,02 (−0,63) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,22 → 18,63 (−0,59) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,76 → 17,76 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 18,25 → 18,30 (+0,05) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 18,44 → 18,44 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,69 → 18,80 (+0,11) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2019 | 18,46 → 17,90 (−0,56) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 18,40 → 18,40 (±0) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,50 → 18,59 (+0,09) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,00 | 17,58 |
| HT 2011 | 18,88 | 18,65 |
| HT 2012 | 19,10 | 20,38 |
| HT 2013 | 19,75 | 20,00 |
| HT 2014 | 19,45 | 19,85 |
| HT 2015 | 19,10 | 20,37 |
| HT 2016 | 18,70 | 19,73 |
| HT 2017 | 18,59 | 19,95 |
| HT 2018 | 18,40 | 19,40 |
| HT 2019 | 17,90 | 18,35 |
| HT 2020 | 18,80 | 20,11 |
| HT 2021 | 18,44 | 19,16 |
| HT 2022 | 18,30 | 19,24 |
| HT 2023 | 17,76 | 19,48 |
| HT 2024 | 18,63 | 19,94 |
| HT 2025 | 18,02 | 19,71 |
| HT 2026 | 18,57 | 19,27 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 638 | 148 |
| HT 2009 | 810 | 181 |
| HT 2010 | 646 | 156 |
| HT 2011 | 839 | 173 |
| HT 2012 | 819 | 164 |
| HT 2013 | 1 040 | 174 |
| HT 2014 | 1 054 | 179 |
| HT 2015 | 1 280 | 197 |
| HT 2016 | 1 142 | 178 |
| HT 2017 | 1 122 | 183 |
| HT 2018 | 789 | 146 |
| HT 2019 | 508 | 111 |
| HT 2020 | 666 | 146 |
| HT 2021 | 742 | 175 |
| HT 2022 | 662 | 150 |
| HT 2023 | 595 | 132 |
| HT 2024 | 719 | 180 |
| HT 2025 | 700 | 174 |
| HT 2026 | 802 | 213 |
Om programmet
Kandidatutbildningen inom Fastighet och finans på KTH passar dig som vill vara delaktig i fastighetsbranschens spännande utveckling med ny teknik och ökad miljömedvetenhet. Efter examen kan du jobba med kvalificerade uppgifter inom såväl fastighetssektorn som den finansiella sektorn. Då sektorerna integreras alltmer ligger utbildningen helt rätt i tiden. Utbildningen ger dig kunskap inom ekonomi, juridik och management med fokus på den finansiella sektorns roll i ett hållbart samhällsbyggande.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 1c, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Fysik nivå 1b och Kemi nivå 1 kan ersättas med Naturkunskap nivå 2. Eller: Matematik 3c, Fysik 1 eller Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1, Fysik 1 och Kemi 1 kan ersättas med Naturkunskap 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Banktjänstemän | 43 700 kr30–66 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som finansanalytiker och finansmäklare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32500
KTH-32500 · nationell antagning
802 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,03 | 31 | 18,57 | 32 | 89 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,38 | 12 | 19,27 | 11 | 63 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 22 | 1,30 | 22 | 129 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram, fastighet och finans
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,57, HP 1,30 och BII 19,27. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 802 personer, varav 213 i första hand. 66 antogs, alltså 12,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram, fastighet och finans vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,57 HT 2026 mot 18,02 HT 2025. Sökande: 802 mot 700.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(297)
- Män63 %(505)
- 24 år eller yngre83 %665
- 25–34 år14 %109
- 35 år eller äldre3 %28
- Antagna kvinnor39 %(26)
- Antagna män61 %(40)
Anmälningskod KTH-32500. Källa: UHR.