Kandidatprogram för museer och kulturarv
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-01124
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 225
- 52 i första hand
- Antagna
- 51
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,01 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,53 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 70 | 51 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 8 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 8 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,01 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 12,70 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2016 | 14,26 → 14,26 (±0) | – |
| HT 2015 | 14,70 → 14,72 (+0,02) | – |
| HT 2014 | 15,30 → 15,00 (−0,30) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2013 | 15,90 → 15,80 (−0,10) | – |
| HT 2012 | 16,10 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2011 | 16,75 → 15,17 (−1,58) | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 15,17 | 16,78 |
| HT 2012 | Alla antogs | 14,10 |
| HT 2013 | 15,80 | 15,55 |
| HT 2014 | 15,00 | 16,06 |
| HT 2015 | 14,72 | 15,00 |
| HT 2016 | 14,26 | 16,40 |
| HT 2017 | Alla antogs | 11,56 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,45 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 246 | 74 |
| HT 2012 | 278 | 76 |
| HT 2013 | 286 | 62 |
| HT 2014 | 294 | 71 |
| HT 2015 | 295 | 51 |
| HT 2016 | 234 | 53 |
| HT 2017 | 223 | 43 |
| HT 2018 | 192 | 39 |
| HT 2019 | 170 | 32 |
| HT 2020 | 198 | 39 |
| HT 2021 | 228 | 54 |
| HT 2022 | 188 | 33 |
| HT 2023 | 176 | 42 |
| HT 2024 | 175 | 42 |
| HT 2025 | 202 | 37 |
| HT 2026 | 225 | 52 |
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-01124
SU-01124 · nationell antagning
225 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | Alla antogs | 6 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,01 | 47 | Alla antogs | 28 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,53 | 6 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram för museer och kulturarv
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram för museer och kulturarv vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram för museer och kulturarv vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 225 personer, varav 52 i första hand. 51 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(157)
- Män30 %(68)
- 24 år eller yngre54 %121
- 25–34 år32 %72
- 35 år eller äldre14 %32
- Antagna kvinnor75 %(38)
- Antagna män25 %(13)
Anmälningskod SU-01124. Källa: UHR.