Kandidatprogram i konstvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-14143
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 322
- 71 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 12,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,61 | 18,44 | −1,17 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,54 | 18,54 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,61 → 18,44 (−1,17) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,69 → 16,84 (−1,85) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,27 → 15,35 (−2,92) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,63 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,14 → 16,98 (−1,16) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 16,98 | 18,65 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 15,35 | 21,51 |
| HT 2025 | 16,84 | 18,29 |
| HT 2026 | 18,44 | 18,54 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 207 | 45 |
| HT 2023 | 222 | 28 |
| HT 2024 | 266 | 43 |
| HT 2025 | 281 | 49 |
| HT 2026 | 322 | 71 |
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram för museer och kulturarvBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Internationellt masterprogram i curating, med inriktning mot konst, management och juridikBI–HP–Sökande/plats26,5
- Masterprogram i konstvetenskap och kulturarvsstudier - Studiegång konstvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i konstvetenskap och kulturarvsstudier - studiegång kulturarvsstudierBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-14143
SU-14143 · nationell antagning
322 sökande, 71 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,61 | 14 | 18,44 | 14 | 39 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,54 | 2 | 18,54 | 2 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 8 | 0,85 | 8 | 10 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i konstvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i konstvetenskap vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,44, HP 0,85 och BII 18,54. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i konstvetenskap vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 322 personer, varav 71 i första hand. 25 antogs, alltså 12,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i konstvetenskap vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,44 HT 2026 mot 16,84 HT 2025. Sökande: 322 mot 281.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(256)
- Män20 %(66)
- 24 år eller yngre60 %194
- 25–34 år28 %89
- 35 år eller äldre12 %39
- Antagna kvinnor88 %(22)
- Antagna män12 %(3)
Anmälningskod SU-14143. Källa: UHR.