Kandidatprogram i biogeovetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-58066
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 156
- 32 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,9 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 32 | 27 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | – | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,18 → 15,99 (−1,19) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 16,88 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 17,29 → alla behöriga antogs | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,85 → 16,53 (−1,32) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,61 → 13,28 (−3,33) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2016 | 17,46 → 16,80 (−0,66) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| HT 2015 | 18,30 → 17,75 (−0,55) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2014 | 17,90 → 17,90 (±0) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2013 | 15,60 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (HP 0,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 17,90 | 17,45 |
| HT 2015 | 17,75 | 16,86 |
| HT 2016 | 16,80 | 17,02 |
| HT 2017 | 13,28 | 16,45 |
| HT 2018 | 16,53 | 16,07 |
| HT 2019 | Alla antogs | 17,54 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,99 | 16,92 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 103 | 25 |
| HT 2009 | 120 | 16 |
| HT 2010 | 163 | 32 |
| HT 2011 | 149 | 31 |
| HT 2012 | 162 | 34 |
| HT 2013 | 178 | 31 |
| HT 2014 | 182 | 33 |
| HT 2015 | 179 | 34 |
| HT 2016 | 198 | 40 |
| HT 2017 | 159 | 26 |
| HT 2018 | 152 | 32 |
| HT 2019 | 139 | 33 |
| HT 2020 | 139 | 34 |
| HT 2021 | 190 | 37 |
| HT 2022 | 149 | 25 |
| HT 2023 | 124 | 24 |
| HT 2024 | 115 | 22 |
| HT 2025 | 135 | 21 |
| HT 2026 | 156 | 32 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Geologer och geofysiker m.fl. | 48 400 kr38–63 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-58066
SU-58066 · nationell antagning
156 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,9 | 7 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 11 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i biogeovetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i biogeovetenskap vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i biogeovetenskap vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 156 personer, varav 32 i första hand. 27 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(99)
- Män37 %(57)
- 24 år eller yngre67 %104
- 25–34 år23 %36
- 35 år eller äldre10 %16
- Antagna kvinnor67 %(18)
- Antagna män33 %(9)
Anmälningskod SU-58066. Källa: UHR.