Kandidatprogram i geografi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-58067
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 1 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 168
- 25 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,06 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 35 | 28 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 22 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 22 terminer, minst 0,50 under i 22 och minst 1,00 under i 21.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 18 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 18 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 17.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,20 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,95 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,10 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,40 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,50 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,13 → 11,78 (−5,35) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,98 → 12,20 (−3,78) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,95 → 13,54 (−1,41) | – |
| HT 2018 | 17,97 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 17,40 → 15,79 (−1,61) | 0,85 → 0,55 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 12,10 | 14,82 |
| VT 2013 | 17,73 | 18,70 |
| HT 2013 | 16,80 | 17,00 |
| VT 2014 | 15,15 | 16,52 |
| HT 2014 | 16,01 | 15,61 |
| VT 2015 | 16,60 | 15,48 |
| HT 2015 | 16,50 | 15,30 |
| VT 2016 | 16,50 | 14,87 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 15,79 | 16,90 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,54 | 14,30 |
| HT 2020 | 12,20 | Alla antogs |
| HT 2021 | 11,78 | 12,85 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | – |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | 0,40 |
| HT 2013 | 0,40 |
| VT 2014 | 0,45 |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,45 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 164 | 46 |
| VT 2009 | 97 | 29 |
| HT 2009 | 223 | 52 |
| VT 2010 | 75 | 32 |
| HT 2010 | 285 | 49 |
| VT 2011 | 141 | 47 |
| HT 2011 | 272 | 52 |
| VT 2012 | 129 | 29 |
| HT 2012 | 273 | 56 |
| VT 2013 | 230 | 61 |
| HT 2013 | 342 | 58 |
| VT 2014 | 211 | 42 |
| HT 2014 | 297 | 46 |
| VT 2015 | 232 | 49 |
| HT 2015 | 247 | 34 |
| VT 2016 | 177 | 25 |
| HT 2016 | 215 | 28 |
| HT 2017 | 211 | 30 |
| HT 2018 | 191 | 37 |
| HT 2019 | 146 | 33 |
| HT 2020 | 200 | 30 |
| HT 2021 | 197 | 40 |
| HT 2022 | 148 | 25 |
| HT 2023 | 141 | 21 |
| HT 2024 | 155 | 20 |
| HT 2025 | 158 | 17 |
| HT 2026 | 168 | 25 |
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i geovetenskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Masterprogram i kulturgeografiBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i kulturgeografi – samhälle, miljö och globala processerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Masterprogram i globalisering, miljö och social förändringBI–HP–Sökande/plats7,3
- Kandidatprogram i biogeovetenskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-58067
SU-58067 · nationell antagning
168 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,2 | 19 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,06 | 3 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i geografi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i geografi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i geografi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 168 personer, varav 25 i första hand. 28 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(64)
- Män62 %(104)
- 24 år eller yngre61 %103
- 25–34 år33 %56
- 35 år eller äldre5 %9
- Antagna kvinnor43 %(12)
- Antagna män57 %(16)
Anmälningskod SU-58067. Källa: UHR.