Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-31137

BIGymnasiebetyg 17,65 av max 22,5 −0,50 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,40 av max 22,5 −0,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 153
208 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
139
Sökande per plats
14,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,5317,65−0,88
Högskoleprov (HP)1,050,95−0,10
Betyg (BII)18,5518,4−0,15
Antagna totalt9080−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,63). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI) (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,53 → 17,65 (−0,88)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202519,11 → 18,15 (−0,96)1,05 → 0,95 (−0,10)
VT 202518,40 → 17,35 (−1,05)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202419,23 → 18,60 (−0,63)1,05 → 1,00 (−0,05)
VT 202418,59 → 18,07 (−0,52)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202319,26 → 18,90 (−0,36)1,05 → 1,05 (±0)
VT 202318,23 → 17,71 (−0,52)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202219,74 → 19,21 (−0,53)1,10 → 1,05 (−0,05)
VT 202218,44 → 17,90 (−0,54)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202119,69 → 18,74 (−0,95)1,10 → 1,05 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-31137

SU-31137 · nationell antagning

1 153 sökande, 208 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,53 47 17,65 41 84
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,55 12 18,4 11 61
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,05 29 0,95 26 105

Vanliga frågor om Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI)

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI) vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,65, HP 0,95 och BII 18,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI) vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 1 153 personer, varav 208 i första hand. 80 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i marknadskommunikation (GI) vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,65 HT 2026 mot 18,15 HT 2025. Sökande: 1 153 mot 1 287.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor79 %(908)
  • Män21 %(245)
  • 24 år eller yngre84 %968
  • 25–34 år14 %156
  • 35 år eller äldre3 %29
  • Antagna kvinnor81 %(65)
  • Antagna män19 %(15)

Anmälningskod SU-31137. Källa: UHR.