Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-43019
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 680
- 231 i första hand
- Antagna
- 88
- urval 2
- Reserver
- 467
- Sökande per plats
- 19,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,32 | 18,67 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,65 | 18,65 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 96 | 88 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 19 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 19 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,32 → 18,67 (−0,65) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,55 → 19,11 (−0,44) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 19,32 → 18,75 (−0,57) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,86 → 18,07 (−0,79) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2022 | 19,11 → 18,28 (−0,83) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,70 → 18,20 (−0,50) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,06 → 18,75 (−0,31) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,13 → 18,44 (−0,69) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,17 → 18,43 (−0,74) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,30 → 19,00 (−0,30) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,80 | 19,73 |
| HT 2011 | 20,00 | 17,96 |
| HT 2012 | 19,70 | 19,30 |
| HT 2013 | 19,70 | 20,11 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,42 |
| HT 2015 | 19,30 | 18,95 |
| HT 2016 | 19,20 | 18,68 |
| HT 2017 | 19,00 | 18,25 |
| HT 2018 | 18,43 | 19,35 |
| HT 2019 | 18,44 | 17,97 |
| HT 2020 | 18,75 | 17,70 |
| HT 2021 | 18,20 | 18,65 |
| HT 2022 | 18,28 | 18,80 |
| HT 2023 | 18,07 | 18,70 |
| HT 2024 | 18,75 | 18,85 |
| HT 2025 | 19,11 | 18,59 |
| HT 2026 | 18,67 | 18,65 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,70 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 815 | 113 |
| HT 2009 | 1 395 | 222 |
| HT 2010 | 1 403 | 293 |
| HT 2011 | 1 458 | 308 |
| HT 2012 | 1 792 | 384 |
| HT 2013 | 1 717 | 362 |
| HT 2014 | 1 640 | 338 |
| HT 2015 | 1 656 | 288 |
| HT 2016 | 1 586 | 300 |
| HT 2017 | 1 513 | 271 |
| HT 2018 | 1 382 | 236 |
| HT 2019 | 1 108 | 173 |
| HT 2020 | 1 166 | 170 |
| HT 2021 | 1 009 | 140 |
| HT 2022 | 1 133 | 168 |
| HT 2023 | 1 203 | 207 |
| HT 2024 | 1 453 | 265 |
| HT 2025 | 2 129 | 374 |
| HT 2026 | 1 680 | 231 |
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-43019
SU-43019 · nationell antagning
1 680 sökande, 231 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,32 | 54 | 18,67 | 49 | 390 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,65 | 9 | 18,65 | 9 | 135 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 32 | 1,05 | 29 | 294 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,67, HP 1,05 och BII 18,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 680 personer, varav 231 i första hand. 88 antogs, alltså 19,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i marknadskommunikation och IT vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,67 HT 2026 mot 19,11 HT 2025. Sökande: 1 680 mot 2 129.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(1 129)
- Män33 %(551)
- 24 år eller yngre80 %1 348
- 25–34 år17 %289
- 35 år eller äldre3 %43
- Antagna kvinnor74 %(65)
- Antagna män26 %(23)
Anmälningskod SU-43019. Källa: UHR.