Kandidatprogram i socialantropologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80439
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 340
- 46 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 59
- Sökande per plats
- 11,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,95 | 19,14 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,25 | 18,96 | −0,29 |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −1,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 8 terminer och legat kvar i 2 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,95 → 19,14 (−0,81) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2025 | 19,25 → 17,41 (−1,84) | 1,20 → 0,85 (−0,35) |
| HT 2024 | 19,98 → 19,11 (−0,87) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2023 | 19,97 → 18,84 (−1,13) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2022 | 20,10 → 18,09 (−2,01) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2021 | 20,00 → 19,14 (−0,86) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2020 | 19,79 → 19,27 (−0,52) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2019 | 19,10 → 16,82 (−2,28) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,95) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 16,82 | 17,81 |
| HT 2020 | 19,27 | 18,14 |
| HT 2021 | 19,14 | 20,13 |
| HT 2022 | 18,09 | 18,35 |
| HT 2023 | 18,84 | 16,36 |
| HT 2024 | 19,11 | 21,77 |
| HT 2025 | 17,41 | 20,00 |
| HT 2026 | 19,14 | 18,96 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 387 | 49 |
| HT 2020 | 397 | 68 |
| HT 2021 | 380 | 46 |
| HT 2022 | 343 | 42 |
| HT 2023 | 338 | 50 |
| HT 2024 | 354 | 52 |
| HT 2025 | 301 | 45 |
| HT 2026 | 340 | 46 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 19,14 | 1,10 | 11,3 | 340 |
| Stockholms universitet Stockholm | 12,92 | Alla antogs | 4,3 | 301 |
Om programmet
Att leva nära dem du studerar, lyssna på deras berättelser och förstå deras vardag, det är kärnan i socialantropologi. Programmet erbjuder en bred utbildning som kombinerar teori med praktiska exempel, och som rustar dig för att arbeta med några av vår tids mest angelägna frågor. Socialantropologi handlar om att utforska hur människor tänker och lever utifrån sina kulturella och sociala förutsättningar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80439
LU-80439 · nationell antagning
340 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,95 | 18 | 19,14 | 17 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,25 | 1 | 18,96 | 2 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 10 | 1,10 | 10 | 37 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i socialantropologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i socialantropologi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,14, HP 1,10 och BII 18,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i socialantropologi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 340 personer, varav 46 i första hand. 30 antogs, alltså 11,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i socialantropologi vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,14 HT 2026 mot 17,41 HT 2025. Sökande: 340 mot 301.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i socialantropologi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(268)
- Män21 %(72)
- 24 år eller yngre84 %286
- 25–34 år12 %41
- 35 år eller äldre4 %13
- Antagna kvinnor80 %(24)
- Antagna män20 %(6)
Anmälningskod LU-80439. Källa: UHR.