Kandidatprogram i socialantropologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-37009
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 301
- 41 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,9 | 12,92 | −2,98 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,85 | 13,08 | −3,77 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 13.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,90 → 12,92 (−2,98) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,44 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 13,35 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 15,96 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 17,14 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,03 → 13,11 (−2,92) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,25 → 11,80 (−4,45) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 17,60 → 15,04 (−2,56) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2015 | 17,35 → 15,17 (−2,18) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2014 | 17,50 → 15,90 (−1,60) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,81 | 16,67 |
| HT 2011 | 13,50 | 14,33 |
| HT 2012 | 15,60 | 16,22 |
| HT 2013 | 15,80 | 14,82 |
| HT 2014 | 15,90 | 14,02 |
| HT 2015 | 15,17 | 13,95 |
| HT 2016 | 15,04 | 14,67 |
| HT 2017 | 11,80 | Alla antogs |
| HT 2018 | 13,11 | 14,08 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,92 | 13,08 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,60 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 565 | 120 |
| HT 2010 | 715 | 155 |
| HT 2011 | 650 | 150 |
| HT 2012 | 592 | 101 |
| HT 2013 | 603 | 92 |
| HT 2014 | 639 | 113 |
| HT 2015 | 644 | 83 |
| HT 2016 | 591 | 80 |
| HT 2017 | 515 | 72 |
| HT 2018 | 451 | 69 |
| HT 2019 | 344 | 53 |
| HT 2020 | 371 | 52 |
| HT 2021 | 326 | 41 |
| HT 2022 | 256 | 46 |
| HT 2023 | 250 | 32 |
| HT 2024 | 239 | 31 |
| HT 2025 | 250 | 39 |
| HT 2026 | 301 | 41 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,14 | 1,10 | 11,3 | 340 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 12,92 | Alla antogs | 4,3 | 301 |
Om programmet
Socialantropologi handlar om världens människor och om mångfald. I vår tid blir världen alltmer sammanhängande samtidigt som lokala skillnader lever vidare. Socialantropologin belyser hur dessa variationer i mänskligt liv, tänkande och handlande uppstår, hur de upplevs och vad de får för sociala konsekvenser. Men också vad människor och samhällen har gemensamt. Det jämförande perspektivet ger fördjupande insikter om samhällen och deras människor, institutioner och värderingar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-37009
SU-37009 · nationell antagning
301 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,9 | 38 | 12,92 | 42 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,85 | 6 | 13,08 | 6 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 23 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i socialantropologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i socialantropologi vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,92, alla behöriga antogs i HP och BII 13,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i socialantropologi vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 301 personer, varav 41 i första hand. 70 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i socialantropologi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(230)
- Män24 %(71)
- 24 år eller yngre74 %224
- 25–34 år20 %59
- 35 år eller äldre6 %18
- Antagna kvinnor76 %(53)
- Antagna män24 %(17)
Anmälningskod SU-37009. Källa: UHR.