Kandidatprogram i statsvetenskap med inriktning mot krishantering och säkerhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · FHS-P2607
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 527
- 466 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 478
- Sökande per plats
- 19,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,85 | 20,47 | −0,38 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,69 | 20,69 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 80 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 4 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,85 → 20,47 (−0,38) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,15 → 20,81 (−0,34) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,83 → 20,26 (−0,57) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,52 → 20,05 (−0,47) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 20,05 | 18,95 |
| HT 2024 | 20,26 | 20,52 |
| HT 2025 | 20,81 | 20,55 |
| HT 2026 | 20,47 | 20,69 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 1 011 | 324 |
| HT 2024 | 1 163 | 397 |
| HT 2025 | 1 314 | 471 |
| HT 2026 | 1 527 | 466 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Förutom grundläggande behörighet krävs även Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 alternativt Samhällskunskap A samt Engelska 6 alternativt Engelska B.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Försvarshögskolan Stockholm.
Liknande program vid Försvarshögskolan Stockholm
- Ledarskap och ledning för försvar, krishantering och säkerhetBI–HP–Sökande/plats7,3
- Masterprogram i politik, säkerhet och krisBI–HP–Sökande/plats17,8
- Masterprogram i innovation, försvar och säkerhetBI–HP–Sökande/plats7,5
- Samhällssäkerhet och civilt försvarBI–HP–Sökande/plats16,9
- Krig, kultur och samhälle - kandidatprogramBI19,38HP1,25Sökande/plats14,8
- Magisterprogram i internationell operativ juridikBI–HP–Sökande/plats4,3
- Krig, kultur och samhälle - masterprogram i militärhistoriaBI–HP–Sökande/plats6,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod FHS-P2607
FHS-P2607 · nationell antagning
1 527 sökande, 466 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 22 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,85 | 52 | 20,47 | 46 | 391 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,69 | 6 | 20,69 | 5 | 95 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 29 | 1,40 | 26 | 301 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i statsvetenskap med inriktning mot krishantering och säkerhet
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i statsvetenskap med inriktning mot krishantering och säkerhet vid Försvarshögskolan Stockholm HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,47, HP 1,40 och BII 20,69. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i statsvetenskap med inriktning mot krishantering och säkerhet vid Försvarshögskolan Stockholm?
HT 2026 sökte 1 527 personer, varav 466 i första hand. 80 antogs, alltså 19,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i statsvetenskap med inriktning mot krishantering och säkerhet vid Försvarshögskolan Stockholm?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,47 HT 2026 mot 20,81 HT 2025. Sökande: 1 527 mot 1 314.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(840)
- Män45 %(687)
- 24 år eller yngre71 %1 087
- 25–34 år22 %334
- 35 år eller äldre7 %106
- Antagna kvinnor50 %(40)
- Antagna män50 %(40)
Anmälningskod FHS-P2607. Källa: UHR.