Kandidatutbildning i industridesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80055
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AUID (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 231
- 105 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 27
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| AUID | 895 | 890 | −5 |
| DA | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AUID: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AUID |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | 880 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 740 |
| HT 2018 | 850 |
| HT 2019 | 332 |
| HT 2020 | 862 |
| HT 2021 | 780 |
| HT 2022 | 190 |
| HT 2023 | 90 |
| HT 2024 | 770 |
| HT 2025 | 850 |
| HT 2026 | 890 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 346 | 128 |
| HT 2009 | 330 | 120 |
| HT 2010 | 322 | 135 |
| HT 2011 | 324 | 126 |
| HT 2012 | 430 | 145 |
| HT 2013 | 437 | 126 |
| HT 2014 | 429 | 133 |
| HT 2015 | 476 | 105 |
| HT 2016 | 417 | 113 |
| HT 2017 | 275 | 86 |
| HT 2018 | 249 | 76 |
| HT 2019 | 243 | 83 |
| HT 2020 | 266 | 102 |
| HT 2021 | 276 | 104 |
| HT 2022 | 235 | 120 |
| HT 2023 | 260 | 110 |
| HT 2024 | 323 | 150 |
| HT 2025 | 341 | 164 |
| HT 2026 | 231 | 105 |
Om programmet
Design utforskar och gestaltar föremål, system och samband - i relation till sin tid och omvärld. På kandidatprogrammet i industridesign tränas du i att kombinera kreativt tänkande med teknisk och konstnärlig kompetens för att skapa design som förenar funktion, uttryck och syfte. Som industridesigner är du delaktig i hela processen - från idé till färdig produkt. Du tränas i att identifiera behov och gestalta lösningar utifrån både tekniska och estetiska aspekter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt godkänt konstnärligt antagningsprov.
- Examen
- Konstnärlig kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Industridesigner | 52 100 kr40–77 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80055
LU-80055 · nationell antagning
231 sökande, 105 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUID Lärosätets eget urval | 895 | 29 | 890 | 29 | 27 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatutbildning i industridesign
Vad krävdes för att komma in på Kandidatutbildning i industridesign vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen AUID 890 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatutbildning i industridesign vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 231 personer, varav 105 i första hand. 30 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatutbildning i industridesign vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i AUID krävdes 890 HT 2026 mot 850 HT 2025. Sökande: 231 mot 341.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(129)
- Män44 %(102)
- 24 år eller yngre82 %190
- 25–34 år14 %32
- 35 år eller äldre4 %9
- Antagna kvinnor47 %(14)
- Antagna män53 %(16)
Anmälningskod LU-80055. Källa: UHR.