Konservatorsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-18003
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 160
- 58 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,70 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 18,81 | 16,9 | −1,91 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,95 → alla behöriga antogs | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2025 | 15,23 → alla behöriga antogs | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2024 | 16,88 → alla behöriga antogs | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2023 | 17,03 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,15 → alla behöriga antogs | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 18,02 → alla behöriga antogs | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2020 | 14,90 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 17,84 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2008 | – | 1,90 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,95) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | – | – |
| HT 2012 | – | – |
| HT 2013 | – | – |
| HT 2014 | – | – |
| HT 2015 | – | – |
| HT 2016 | – | – |
| HT 2017 | – | – |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 11,54 |
| HT 2021 | Alla antogs | 18,31 |
| HT 2022 | Alla antogs | 16,05 |
| HT 2023 | Alla antogs | 15,52 |
| HT 2024 | Alla antogs | 16,14 |
| HT 2025 | Alla antogs | 15,75 |
| HT 2026 | Alla antogs | 16,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 87 | 35 |
| HT 2009 | 91 | 44 |
| HT 2010 | 112 | 56 |
| HT 2011 | 112 | 42 |
| HT 2012 | 114 | 45 |
| HT 2013 | 114 | 48 |
| HT 2014 | 96 | 23 |
| HT 2015 | 102 | 27 |
| HT 2016 | 101 | 30 |
| HT 2017 | 68 | 21 |
| HT 2018 | 106 | 37 |
| HT 2019 | 106 | 37 |
| HT 2020 | 111 | 42 |
| HT 2021 | 142 | 54 |
| HT 2022 | 115 | 41 |
| HT 2023 | 122 | 54 |
| HT 2024 | 151 | 52 |
| HT 2025 | 141 | 60 |
| HT 2026 | 160 | 58 |
Om programmet
På konservatorsprogrammet får du grundläggande natur- och kulturvetenskapliga kunskaper och färdigheter för att kunna arbeta med konservering av det fysiska kulturarvet. Under utbildningen utvecklar du praktiska färdigheter och ett tvärvetenskapligt synsätt i bevarandet av kulturhistoriska föremål. Arbetsmarknaden är internationell och arbete finns både inom offentlig verksamhet och den privata sektorn.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Kemi 1
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-18003
GU-18003 · nationell antagning
160 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,95 | 11 | Alla antogs | 9 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,81 | 6 | 16,9 | 8 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 8 | 0,70 | 8 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Konservatorsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Konservatorsprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, HP 0,70 och BII 16,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Konservatorsprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 160 personer, varav 58 i första hand. 25 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Konservatorsprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,70 HT 2026 mot 1,00 HT 2025. Sökande: 160 mot 141.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(130)
- Män19 %(30)
- 24 år eller yngre46 %74
- 25–34 år29 %46
- 35 år eller äldre25 %40
- Antagna kvinnor80 %(20)
- Antagna män20 %(5)
Anmälningskod GU-18003. Källa: UHR.