Kultur, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-27040
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 274
- 32 i första hand
- Antagna
- 48
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 13,8 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 100 | 48 | −52 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 8 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,20 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 13,15 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 15,65 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,00 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 12,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 15,20 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,70 → 14,67 (−2,03) | 0,90 → 0,25 (−0,65) |
| HT 2015 | 18,96 → 17,20 (−1,76) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2014 | 19,13 → 17,95 (−1,18) | 1,10 → 1,10 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 19,02 | 17,04 |
| HT 2011 | 18,85 | 17,43 |
| HT 2012 | 18,77 | 16,31 |
| HT 2013 | 18,50 | 16,85 |
| HT 2014 | 17,95 | 18,00 |
| HT 2015 | 17,20 | 14,16 |
| HT 2016 | 14,67 | 13,80 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,25 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 647 | 230 |
| HT 2011 | 678 | 210 |
| HT 2012 | 619 | 173 |
| HT 2013 | 689 | 197 |
| HT 2014 | 725 | 177 |
| HT 2015 | 603 | 126 |
| HT 2016 | 480 | 85 |
| HT 2017 | 414 | 87 |
| HT 2018 | 333 | 65 |
| HT 2019 | 278 | 64 |
| HT 2020 | 310 | 68 |
| HT 2021 | 324 | 61 |
| HT 2022 | 279 | 41 |
| HT 2023 | 265 | 37 |
| HT 2024 | 268 | 31 |
| HT 2025 | 287 | 36 |
| HT 2026 | 274 | 32 |
Om programmet
Varför delar människor in sig i grupper som ”vi” och ”dom”? Vem har makten att bestämma vad som är finkultur och vad som är skräpkultur? Hur uppstår föreställningar om vad som är ett normalt sätt att utrycka sin identitet? Inom kandidatprogrammet Kultur får du möjlighet att med kritiska och vetenskapliga verktyg utforska kulturens mångsidiga uttryck i spänningsfälten mellan historia och samtid, individ och samhälle samt mellan lokala och globala förändringsprocesser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- AntropologprogrammetBI16,78HP0,65Sökande/plats8,6
- Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogramBI16,43HP0,55Sökande/plats7,5
- Kultur och demokrati, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,9
- Kandidatprogram i engelska med arbetslivsanknytningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- KonservatorsprogrammetBIAlla antogsHP0,70Sökande/plats6,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-27040
GU-27040 · nationell antagning
274 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,2 | 66 | Alla antogs | 33 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,8 | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Kultur, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Kultur, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kultur, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 274 personer, varav 32 i första hand. 48 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(207)
- Män24 %(67)
- 24 år eller yngre69 %189
- 25–34 år22 %59
- 35 år eller äldre9 %26
- Antagna kvinnor75 %(36)
- Antagna män25 %(12)
Anmälningskod GU-27040. Källa: UHR.